15 Ноември 2024петък20:28 ч.

Познаваме ли ги?

Още за гугутката

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 2650

Стамен Христов

Гугутката се среща в Средна, Северна и Югоизточна Европа, Мала и Югоизточна Азия. У нас е разпространена в равнините и предпланинските места. Обитава градове и села, паркове, овощни градини, покрай водоеми с крайбрежна растителност, край жилищни и стопански сгради. В края на XIX в. се е срещала главно в Южна Азия, част от Мала Азия и Африка. От началото на 30-те години на миналия век значително е разширила своя ареал на север и запад, като е достигнала до атлантическото крайбрежие и скандинавските страни. Тази птица се нарежда сред първенците от световната фауна по разширяване на ареала си за толкова кратко време.
Общият тон на оперението на гугутката е пепелявосив, на шията има сърповидна черна ивица, прекъсната отпред. Тя понася присъствието на човека, не е много предпазлива. Гнезди най-често в населени места на дървета, стълбове, покриви и стари сгради. Гнездото е небрежно построено от сухи клони и треви. Гнездовият период е от средата на февруари до края на септември, но понякога продължава целогодишно. Снася обикновено две яйца, а малките са гнездожилци, покрити с жълт рядък пух - много уязвими. Тази птица не вреди на селското стопанство, въпреки че яде зърнени храни.
В България числеността й достига до 1 милион гнездещи двойки към 90-те години на миналия век, когато е извадена от списъка на защитените видове и от 2000 г. е обявена за ловен обект. Официални статистически данни за състоянието на популацията днес нямаме. Но безспорно е, че сега гугутки се виждат все по-малко и по-рядко. Причини за намаляване на числеността й са изключително големия брой врагове - дневни и нощни грабливи птици, диви и домашни хищници, но най-често домашни котки и белки. Опасност за тая птица са и децата, които се катерят по-дърветата в любопитството си да видят гнездата, яйцата и малките им, а други направо разрушават гнездата им, замервайки ги с камъни. Една от основните причини за намаляване на запаса от тая птица се дължи на въздушните пушки, с които може да се снабди всеки, а гугутката е непредпазлива и става лесна мишена на тези злодеи. Друга причина е изсичането на крайпътните дървета в населените места, както и лошите метеорологични условия, особено пролетните и есенните застудявания. Известно е, че при заледяване замръзват крилата и на възрастните и те стават лесна плячка на хищниците. От друга страна, това, че е ловен обект, едва ли влияе на числеността й понеже тя рядко напуска населеното място, където е забранено използването на ловно оръжие.
Очевидно има фактори, върху които може да се влияе с оглед запазването на тази красива и кротка птица.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ