08 Юли 2024понеделник23:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Нов сюжет за "Параграф" 22 "написа" вотът "2 в 1"

Разминаването на резултатите от флаш паметите и секционните протоколи се оказа мисия възможна

/ брой: 127

автор:Юлия Кулинска

visibility 581

Изборите постоянно ни предлагат нови сценарии, че започваме да се питаме има ли нов Джоузеф Хелър. Сюжет за поредния омагьосан кръг заформи последния вот "2 в 1". Резултатите от него отново извикаха на дневен ред въпросът относно бюлетините от машинно гласуване.
Частично принтиране, празни и неразпечатване на  бюлетини са част от сюжета...Това показва анализ на Института за развитие на публичната среда. В него главното действащо лице - Централната избирателна комисия дава указания до всички районни избирателни комисии, в което се посочва обичайния заподозрян-устройството за гласуване. "В случай, че след гласуване на избирател машината отпечата празна (бяла) бюлетина или бюлетина, в която не е изписан вотът на избирателя, се съставя констативен протокол, който заедно с дефектната бюлетина, се прилага към протокола на СИК. Избирателят се допуска повторно да гласува само с хартиена бюлетина за избора, за който е отпечатана дефектната бюлетина", пише ЦИК. И това ако не е

признание за очаквания бойкот от устройствата

за гласуване, здраве му кажи...
След обработи данните от секциите в страната с машинно гласуване в изборите за Народно събрание възникват резонно въпросите какво показват резултатите от секционните протоколи и сравнението им с тези от флаш-паметите? Има ли разминавания в гласовете? Кои от парламентарните формации губят  гласове? В кои избирателни райони има най-много секции с разминавания?
Общият брой на секциите в страната, в които имаше машинно гласуване, беше 9356. Анализът на данните показва, че съгласно секционните протоколи бюлетините от машинния вот са общо 758 191. Същевременно записаните гласове на флаш паметите от машинните устройства са 762 831. Или

има разминаване от 4640 гласа или 0,1%.

Секциите с разлики в броя гласове пък са общо 2527. Става въпрос за гласове в полза или ущърб на някоя от 7-те парламентарно представени формации, за гласове “Не подкрепям никого” или пък за несъответствия в общия брой на подадените гласове.
Преглед на данните показва, че има разминавания в гласовете за всяка една от тях. За всички партии и коалиции в Народното събрание на флаш паметите са записани повече гласове, отколкото са отчетените от машинно гласуване в окончателните секционни протоколи.
Най-много секции с разлики в данните в секционните протоколи и тези от флаш паметите има в трите софийски избирателни района – 23 МИР с с общо 266 секции, 24 МИР с 204 и 25 МИР с 202 секции. Това е  обяснимо, защото в тези райони имаше най-много машинни устройства, а и най-голям брой избиратели гласуваха именно по този начин. На другия полюс са районите Видин с 21 секции, Ямбол с 23 и Търговище с 25.   
Ако се върнем назад във времето, ще си припомним, че

в края на 2022 г. бяха въведени промени

 в Изборния кодекс. С тях се върна т.нар. „смесено гласуване“ – във всички секции с над 300 души по списък избирателите решаваха дали да дадат вота си с хартиена бюлетина или машинно. Устройствата пък се превърнаха на практика в “принтери” на бюлетини, които да се преброяват от комисиите в края на изборния ден. Според изискванията на Изборния кодекс следваше да бъде предвидена “специализирана хартия с допълнителни защити” за тези бюлетини. Същата може да бъде отпечатвана само в БНБ и не може да бъде използвана за обучения и тестови гласувания. По този начин няма възможност предварително да се провери дали характеристиките на хартията съвпадат с възможностите на машинните устройства.
Едва ли разминаването на резултатите от флаш паметите и секционните протоколи на последните избори е оказало кой знае какви влияние върху изборните резултати, но дава повод за сериозни размисли какво ще се случи на един евентуален нов вот...


Машините-принтери


На изборите от 9-и юни отново наблюдавахме проблеми, свързани с принтирането на машинните бюлетини, и се наложи ЦИК да изпраща инструкция до всички районни избирателни комисии. Предвид това е очаквано в част от секциите с машинно гласуване да се получат разминавания между отчетените от комисиите гласове и записите във флаш паметите. Важно е също така да отбележим, че тук не става въпрос за “загубени” гласове, тъй като избирателите имаха възможност повторно да дадат своя вот на хартия във вида избор, в който е имало проблем с отпечатването на машинна бюлетина.
Трябва да се има предвид, че машинните устройства, с които държавата разполага, не са предвидени да бъдат обикновени “принтери” на бюлетини. Употребата им по този начин може да е причина за по-бързата амортизация на техни компоненти – принтиращи и режещи устройства, различни датчици и т.н. Възможно е да съществува и софтуерен проблем, водещ до частично отпечатване на машинните бюлетини. От тази гледна точка е важно как се осъществява обслужването на машините в периодите между изборите и дали се прави надлежна проверка на техническото им състояние.


Грешките на СИК
 
Видеонаблюдението в края на изборния ден пък отново показа, че секционните комисии често не спазват процедурите за преброяване на гласовете. Така например, СИК използват погрешната практика да разделят бюлетините за една формация на няколко купчини. Те се броят от различни членове на комисиите и впоследствие се сумират. Това предпоставя много възможности за грешки при определянето на окончателния резултат, още повече че на изборите "2 в 1" се брояха двойно повече бюлетини, отколкото през април миналата година. Други възможни грешки и технически неточности от страна на членовете на СИК в края на деня включват размяна на записването на резултатите от хартиеното и машинното гласуване в протоколите като смяна на местата, объркване на редовете и пр.
В много случаи СИК записват на отделни листове  резултатите от броенето на бюлетините и така е лесно да се допусне механична грешка при пренасянето на данните. Много по-малко щяха да са грешките на комисиите ако машините се използваха с пълната им функционалност и отчитаха резултатите в края на деня.


148 устройства с дефекти

148 са машините, с които не е могло да се гласува на 9 юни, защото са дали дефекти. 134 от тях са се намирали в страната, а 14 в чужбина, става ясно от информация на ЦИК. Тепърва ще правим анализ защо тези устройства не са работили или са отпечатали празна бюлетина, дали сме указание да бъдат отделени в склада, обясни след вота Росица Матева.
Според нея не са спазени изискванията за хартията, която трябва да се сложи в машините. Поискали сме от БНБ такава, каквато е препоръчал производителят, увери Матева и обясни, че проблем там няма да се търси.
106 жалби и сигнали е обработило ЦИК в изборния ден. Те касаят най-вече гласуването на избирателите - машини, които са отпечатали празни бюлетини.
80% от протоколите са сбъркани. Стотици членовете на СИК, които са преминали обучение, пък се отказаха да участват в изборния ден и са били сменени в последния момент.

Енергетиците станаха заложници на хаоса във властта

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 127

Предлагат по-висок таван на ваучерите за храна

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 127

Започват проверки на екскурзоводите

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 127

Започва ремонтът на Дунав мост

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 127

Лондон иска рестарт на диалога с ЕС

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 127

Французите гласуваха на втори тур

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 127

България и Китай стават все по-близки

автор:Таня Глухчева

visibility 536

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 127

Галактически кабинет

автор:Александър Симов

visibility 500

/ брой: 127

Посланията на Орбан в Москва

visibility 433

/ брой: 127

Нов сюжет за "Параграф" 22 "написа" вотът "2 в 1"

автор:Юлия Кулинска

visibility 449

/ брой: 127

Байдън задълбава кризата на „дълбоката държава“

автор:Юри Михалков

visibility 539

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ