15 Ноември 2024петък09:31 ч.

Не казвай "Хоп!", преди да скочиш

/ брой: 165

автор:Веселка Венкова

visibility 3451

Когато напишете в интернет търсачката Гугъл тази народна мъдрост, най-напред излизат меракът ни за "присъединяване към еврозоната" и заканата "за дефицит под 3 на сто" на това правителство. "Не казвай "Хоп!", преди да си скочил" - тази българска поговорка обича да цитира често еврокомисарката Кристалина Георгиева. Вероятно защото е реалистка. Но в ЕК, като не четат на кирилица, набързо ни похвалиха за шумния "хоп" в Четвъртия мониторингов доклад. Възпитаните еврочиновници се надяват добрият им тон да ни стимулира и следващия път да сме от другата страна на рова. Много ни се ще да вярваме, че ще е така, ама нашенецът често забравя, че с два малки скока пропаст не се прескача.
Дано в следващия доклад на ЕК вместо "устрем" пише "резултати". Така евродепутатката Илияна Йотова коментира доклада за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка, определен от управляващите като "изключително положителен". В тълковните речници на европейските езици устрем и резултати може пък да са синоними. С тези потупвания по рамото ЕК сигурно смята, че мобилизира управниците. Вярно, малко са четири години, за да разберат европейците, че ние само от твърди мерки и червени картони разбираме. За българина поощренията често са равнозначни на похвала за вече свършена работа.
Липсват убедителни резултати, които да доведат до прекратяване на механизма за наблюдение от страна на ЕК, твърди друга евродепутатка, Фелиз Хюсменова, в становището си, пратено до медиите. Защото резултатите не съответстват на усилията. Не е достатъчно само да се "напише домашното" по препоръките от предишния доклад.
Критиките към съдебната власт в целостта й съд-прокуратура са позитивни, което е оксиморон (взаимноизключващи се понятия редом). "Губят" се нещо в доклада специализираните съдилища. Може би ЕК смята, че промените в НПК са достатъчни, гадаят родни евродепутати. На депутатката от ЕП Илиана Йотова й "липсва" един пасаж, записан в доклада от миналата година, относно "необходимостта от създаването на т.нар. специализирани структури за съдебно преследване и произнасяне на решения по дела за корупция по високите етажи и за организираната престъпност".
Чудна работа наистина, защо по света резултатите имат реални измерения, а у нас те са предимно философски и етични категории. Дали пък похвалата за реформаторския дух не е отново само допълнителен стимул - бонус за усърдието.
Защото криво да седим право да съдим, какво се е променило за една година? Устрем, желание и импулси на думи - бол. Силна политическа воля "за дълбока и трайна реформа в съдебната система" - има, но това не са резултати, господа.
Няма какво да се плашим, защото Борисов отговори, че от утре прави екшън план и започва да изпълнява "забележките" на ЕК. Щото похвалите са общи, забележките - конкретни. Не стана ясно само какво трябва да означава това "ново партньорство с комисията"?

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ