15 Ноември 2024петък03:30 ч.

Акценти

Настъплението на роботите

В близко бъдеще 60% от работните места у нас могат да бъдат заети от умни машини

/ брой: 64

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1927

Първата индустриална революция започна с парната машина, която замести човешкия труд и животинската тяга. Масовото въвеждане на поточните производствени линии и появата на електричеството белязаха втората. Третата бе свързана с изобретяването на компютъра. При четвъртата индустриална революция, която в момента е в началото си, се наблюдава обединение на предишните три. Тя е най-ярката симбиоза между технологии икономика.
Четвъртата индустриална революция ще има драматични социални последствия. Защото, от една страна, е хубаво, че роботите ще ни вършат работата. Но тук възниква въпросът няма ли  хората да станат излишни. Според  изследване на Макензи глобал институт след около 10-15 г. 800 милиона работни места ще бъдат изместени от роботите и професионалният път за много хора ще се промени. През 2050 г. световното население ще е десет милиарда, което създава риск от нови разделения в обществото и увеличаване на броя на разочарованите хора.


Загуба


За периода от 1994 до 2017 г. въвеждането на роботи е довело до загуба на 220 000 работни места в областта на услугите в Германия. Около 40% от работните места могат да бъдат заменени от технологиите, а 10% от възрастните работещи в Европа да бъдат заместени от машини, твърди Константинос Пулиакис от отдел "Умения и пазар на труда" в Европейския център за развитие на професионалното обучение. Той участва в конференция по темата, организирана в рамките на българското европредседателство.
Според експерта Дейвид Барнс всеки ден около 300 милиона работещи преминават през прехода към новите технологии. Над 50 на сто от мениджърите по света са изправени пред проблеми за намиране на хората с необходимите умения, защото образователните системи не могат в момента да ни помогнат, защото им е необходимо време да наваксат, отбеляза Барнс. Според него успешните промени изискват адаптивни служители и минимум 40 часа за учене всяка година.
60% от работните места у нас в близкото бъдеще ще бъдат заети от роботи, а десетки професии, свързани с рутинни дейности, ще изчезнат. Изследване на Европейската инвестиционна банка сочи, че в България компаниите не инвестират достатъчно в ново оборудване. Едва 28% от хората имат основни умения за работа с компютър, интернет ползват 58 на сто, а прогнозите са повече от плашещи.
Ще изчезнат професии, свързани с извършването на рутинни дейности. Все още не съществуват 60% от тези, които ще бъдат най-търсените през следващите 10 години професии. Според доклад на Икономическия и социален съвет на Република България професиите, които ще бъдат застрашени от дигитализацията в България, са офисни служители, чиновници, търговия на едро и дребно, транспорт и логистика, рутинни работници в преработващата промишленост, строителството, някои аспекти на финансовите услуги, преводачи, таксиметрови шофьори, отделни консултантски услуги.


Закъснение



Европа закъснява и изостава на фона на безпрецедентния ръст на новите технологии  както политически, така и институционално, смята Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК.  За последните 7 години от десет най-високо капитализирани компании девет вече се занимават с информация. Не се занимават с петрол, не се занимават с машиностроене и с военна промишленост, само с данни. Голяма част от новите компании вече нямат активи. Става дума за революционни изменения на пазара вследствие революционния ръст на технологиите. Институциите у нас и в Брюксел не са готови за него, твърди  Данев.
Две години и половина Брюксел се чуди как да облага цифровите платформи и още няма точно решение, което да излезе в регламент. Да сте чули финансовите институции да говорят как да се оправят с биткойн? Какво става с дигиталната валута? Ние създаваме своеобразна неувереност в икономиката на основата на някои от тези нови цифрови постижения. Тъй като те навлизат на пазара, който не е подготвен от институциите, колебанията са такива, че ще смущават цялата икономика. За два дни "Фейсбук" загуби 56 млрд. от своята капитализация. Това ни очаква - един неспокоен свят с огромни колебания, с огромна мобилност на трудовия ресурс, защото компанията, като се срути, хората ще бъдат освободени.
5,6% от БВП в България вече се формира от информационните технологии. И при нас върви тази промяна, но тя се движи от комерсиалните интереси, а не от държавните институции, коментира още Божидар Данев.

Професии


Работните места на хора с различни професии - от таксиметрови шофьори до медицински работници, могат да бъдат изложени на риск заради технологии като роботите и безпилотните коли, изкуствения интелект и 3D принтирането. Над 5 млн. работни места ще бъдат загубени до 2020 г. в резултат от развитието на генетиката, изкуствения интелект и други технологични промени. Това предсказа наскоро изследване на Световния икономически форум в Давос. На тазгодишната си среща лидерите в Давос се обединиха около становището, че влиянието на роботите върху работните места ще се окаже сериозен проблем.
Водещият американски телевизионен канал CNBC тези дни алармира, че надпреварата за създаването на технология за роботи и изкуствен интелект, които да променят начина, по който работим и живеем, доминира в безброй индустрии. Хаосът и напредъкът, които тези революционни технологии носят, ще засегнат големи части от икономиката: работни места, банковата система, транспортната индустрия. Всичко това предизвиква известни страхове, посочва още CNBC.
Главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск твърди, че хората трябва да се слеят с машините, за да се получи нещо като киборг. Само така човекът ще може да бъде адекватен на всичко, което предстои. "Роботите, които вземат работни места, са проблем за хората, които работят неща, които роботите могат да отнемат. Хората винаги са губили работа", допълва той.
Мъск се учудва на шофьорите на камиони, които не правят сериозни стъпки, за да се адаптират. Шофьорите знаят от 20 години, че има голям шанс камионите да започнат да се карат сами. Тези хора могат по четири часа на ден да се обучават в други неща, коментира Мъск. Най-големите загуби ще се усетят в административните и офис дейности, като рутинните офис функции са изправени пред риск да бъда опустошени. Жените ще са повече засегнати, заради слабата им активност в точните науки, технологиите, инженерните и математическите професии, се твърди в проучване на Световния икономически форум.



България може да стане център за цифрова икономика

България смята, че до 2030 г. може да се превърне в регионален център за цифрова икономика, отделно страната ни работи за превръщането на Балканите в IT хъб на Европа. Данните за развитието на българската икономика през последното десетилетие показват, че тя следва световната тенденции на дигитализация. Според тях България е на четвърта позиция по иновационна динамика през последните пет години, според иновационната класация на ЕС, твърди министърът на икономиката Емил Караниколов.
Според него данните за развитието на българската икономика през последното десетилетие показват ясно, че тя следва световната тенденция на дигитализация на бизнес отношенията, като даде пример с оборота на услугите в сектора на информационните и комуникационните технологии в България, който се е увеличил с 300% за последните 7 години и достига 2,5 млрд. евро.



Цифри

5,6

на сто от БВП на страната се формира от информационните технологии

220

хиляди работни места са загубени в Германия заради въвеждането на роботите

58

на сто от българите имат достъп до интернет

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ