14 Ноември 2024четвъртък09:32 ч.

Крахът на петродолара

Сривът на петролната валута подкопава глобалното господство на САЩ. Победа на Тръмп през ноември може да отмени много (ако не и всички) от катастрофалните политики на Джо Байдън в областта на изкопаемите горива

/ брой: 118

visibility 6330

Даниел ТЪРНЪР*
Federalist

Петродоларът беше ключът за господството на САЩ в световната търговия. Неговият крах обещава на Америка загуба на влияние. При това алтернативната валута вече е намерена: мястото на петродолара ще заеме китайският юан. И администрацията на Байдън активно допринася за  това.
Споразумението за петродоларите със Саудитска Арабия започна да действа през 1974 г. - две години след като Джо Байдън пое сенаторските си задължения. Тази седмица, половин век по-късно, то изтече - точно по време на първия мандат на Байдън като президент на САЩ. Дори сред основните новини на страната това е една от първите. По-важна от присъдите на президента Тръмп и Хънтър Байдън, по-важна от докладите за работните места и инфлацията, може би по-важна даже от кризата на южната граница. Сривът на петродолара е краят на Съединените щати като единствената суперсила в света.
Това обаче не се споменава дори мимоходом.
До миналата седмица петродоларът беше ключът към американското господство в световната икономика. Той утвърди петролната индустрия като уникална американска индустрия, в която другите страни имаха само скромно участие. Точно както Хенри Форд в своето време изобрети не просто автомобила, а цяла индустрия, която направи автомобилите масови, така и американските титани като Чарлз Прат, Хенри Флаглър и великият Джон Рокфелер изобретиха не просто преработването на нефта. Те създадоха индустрията, която направи масови нефтопродуктите. Петролната индустрия по право принадлежи на Америка и въпреки че се е разпространила по целия свят, като с течение на времето достигна дори до Венецуела и Близкия изток, това се случи само благодарение на върховенството на американците.
Като глобална стока петролът е изцяло и напълно американски: неслучайно цялата световна търговия се извършва в долари, както би трябвало да бъде. По-точно, така беше досега.
Ето една уместна аналогия, която разкрива природата на търговията с петрол: да кажем, че сте на почивка в чужда страна и искате да купите нещо. Продавачът говори английски - в наши дни всички говорят английски. Той обяснява, че ще ви струва толкова песо, евро и т.н. Но ако имате 20 долара в брой, това ще бъде добра сделка - ще спестите от обмена. И за вас удобно, и за продавача добре. Може дори да се каже, че това е победа за Америка, защото доларът засенчи местната валута. В тази малка сделка, с уличен търговец за дрънкулка от 20 долара за мама,

спечели Америка

Въпреки че в последните 20 години делът на долара е намалял, той все още представлява повече от половината от световната резервна валута. Петродоларът служеше като стабилизираща валута, защото целият свят се нуждае от петрол. Всички страни трябваше да конвертират своите валути в долари и така ние получихме де факто световна валута.
Но сега всичко изчезна и кажете благодаря на Джо Байдън.  
Нашият национален дълг достигна 35 трилиона долара, от които 9 трилиона бяха добавени само през последните три години. Инфлацията като цяло е с 19% по-висока, отколкото когато Байдън встъпи в длъжност. Създава се усещането, че администрацията му се е съсредоточила изцяло върху това - да накаже петролната индустрия. Ако Америка, най-големият производител на петрол в света, активно се опитва да приключи с петролната индустрия, защо други страни производителки на петрол да използват нашите долари?   
Логично е, че Саудитска Арабия, вторият по големина производител на петрол в света,

все повече се съмнява в долара

А на американския президент все повече гледа с пренебрежение. По време на предизборната кампания през 2020 г. Байдън нарече саудитския престолонаследник принц бин Салман „отхвърлен“ и поиска той да бъде подведен под отговорност за смъртта на журналиста Джамал Хашоги през 2018 г.
Две години по-късно, когато петролът скочи до 120 долара за барел и инфлацията в Съединените щати достигна 9%, Байдън отиде в Саудитска Арабия, ръкува се с мрачния бин Салман и смирено го помоли да увеличи производството на петрол. Но той отказа.
Саудитска Арабия има твърдо намерение да изпревари Съединените щати на световния петролен пазар. Тя разполага за това с всички необходими резерви и подходяща вътрешна политика. Отсега нататък кралството ще търгува с петрол в собствената си валута. Индия и Китай, двата най-големи вносителя на петрол в света, вече ще конвертират националните си валути в саудитски риали, оставяйки Америка извън играта.

Това фиаско напомня на катастрофата на Байдън

с изтеглянето на войските от Афганистан: един миг на некомпетентност и глупост унищожи десетилетия работа, като всички колосални разходи и усилия бяха пропилени.
Петрол за 80 долара не е същото като петрол за 540 юана, 7217 руски рубли или 300 саудитски риала. А самият долар, без петрола, все още не е глобална стока.
Какво ще замени петродолара като глобална суровинна валута?
Най-вероятно това ще е китайският юан. Решителният стремеж на администрацията на Байдън към “екологичност” само засили позицията на Китай, както моята организация “Енергия за бъдещето” документира в доклад до Конгреса. Лично давах показания по този въпрос пред бюджетната комисия на Камарата на представителите, но вместо дискусия демократите в Камарата на представителите предпочетоха да се дразнят и ругаят.
Гарантирам ви, че 87-годишният демократ от Ню Джърси Бил Паскрел, пламенен партиец, който ме смъмри за „гадни туитове“, вместо да обсъди разходите си от трилиони долари за китайски вятърни турбини и слънчеви панели, няма представа, че петродоларът приключи. Гарантирам ви, че невежите му сътрудници нямат дори идея как да коментират това.
Крахът на петродолара няма да е изненада за тези, които са наблюдавали Джо Байдън начело на управлението на страната през последните три години. Суверенитетът на Америка по южната граница е застрашен. Американските ценности се осквернени в университетските кампуси и по улиците от поддръжници на Хамас и яростен антисемитизъм. Американското върховенство на закона е подкопано от дълбоко политизираното Министерство на правосъдието и ФБР. Американският долар е отслабен. Краят на петродолара е само още един елемент, срутил се с ефекта на доминото.

Някои неща все още са обратими

Победа на Тръмп през ноември може да отмени много (ако не и всички) от катастрофалните политики на Джо Байдън в областта на изкопаемите горива. Републиканската партия може да спре потока от трилиони долари към комунистически Китай за скъпи и неефективни технологии за нестабилна енергия от вятърни турбини и слънчеви панели. Но петродоларът изчезна завинаги и с него ролята на Америка в света се сви. Доминацията на Саудитска Арабия с нейните ценности само ще се засили и от това светът ще стане по-лош.

* Основател и изпълнителен директор на Power The Future - национална организация с нестопанска цел, която се бори за работни места в американския енергиен сектор

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ