Комисията по еврофондовете даде "зелена светлина" за ГМО в България
Промени в европейския регламент биха провалили износа на родна продукция на традиционни пазари
/ брой: 145
Странно решение на парламентарната комисия по еврофондовете отпреди дни даде "зелена светлина" на възможността в ЕС да се регламентира допускането на внос на ГМО храни и фуражи. На събрание членовете на комисията с председател Светлин Танчев решават с мнозинство, че България е в състояние сама да регулира допускането на този вид стоки и продукти на родния пазар.
Точно на обратното мнение са други две парламентарни комисии - по земеделие и храни и по околна среда. Техните членове изразяват съмнение, че България може да регулира сама потока на евтината ГМО продукция в условия на липса на граници и при отсъствие на нормативна база в страната и контрол върху вноса на ГМО храни и фуражи. Освен това общите правила в ЕС забраняват спирането на свободното движение на стоки.
Заради пропуски в парламентарния правилник комисията по европейски въпроси даде становище от името на целия парламент и така България се нареди сред държавите, които ще позволят в Европарламента да бъде обсъждано Предложение за Регламент на ЕП и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) №1829/2003 за възможността на държавите членки да ограничават или забраняват употребата на генетично модифицирани храни и фуражи на своята територия.
Зад натиска от ЕС стоят лобитата на производителите на ГМО продукти, като темата щеше да бъде затворена при липса на една трета държави с положителни становища, сред които се нареди към днешна дата и България. Ако държавата беше дала отрицателно становище, че това може да бъде направено от отделните държави, процедурата по регламента щеше да бъде спряна, коментираха запознати, които смятат, че работата на колегите им по случая се дължи на тяхната некомпетентност по изключително тежкия за ЕС казус.
Преди 8 седмици ЕК поиска становище от България дали сама би се справила с проблема с писмо, в което бе обяснено в аргументацията против да не се дават доводи като риск за здравето на хората, животните и за околната среда. Тази формална свобода практически обслужва лобитата, свързани с производство на храни с ГМО или фуражи с подобен произход. Разбира се, тези стоки са по-евтини за нашия пазар, но напълно компрометират българското производство. Страната няма да може да изнася месо за арабския свят, ако пропускът за ГМО фуражи бъде даден, коментираха за ДУМА депутати, гласували отрицателно.