15 Ноември 2024петък14:16 ч.

Когато малките селища престават да бъдат малки

Премиерните спектакли на "Венецианският търговец" от Шекспир на театралната школа "Петровден" в Паталеница са днес и утре

/ брой: 144

автор:Пенка Калинкова

visibility 2779

Около Петровден в Паталеница винаги става още по-горещо, отколкото в другите села наоколо. И така е вече 19-а година. Това са дните за традиционните представления на Шекспировата театрална школа "Петровден", създадена от незабравимия режисьор и педагог Христо Церовски. По-рано в декора на представлението-пътешествие се включваше изключителната паталенска църква... Сега любимата сцена е в центъра на училищния двор на ОУ "Константин Величков" - около шадравана, над шадравана. Днес и утре (27 и 28 юли) от 21 ч. ще се играе "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир. Режисьор на постановката е Калин Ангелов. Избрах да поставя "Венецианският търговец", защото смятам, че темата за антисемитизма е все още болезнена, незараснала рана в паметта на съвременния европеец. Посоката, в която работим, е към създаване на зрелищен, стихиен спектакъл в духа на площадния театър, ползвайки средствата на музиката, гротеската, пародията, казва той. Песните ще се изпълняват на живо, а музикалният съпровод е на цигулка, чело, акордеон, китара, укулеле и перкусии. Музикален ръководител е Гьорги Георгиев-Антика, сценография Теодора Лазарова. И за двамата Шекспировата театрална школа е част от биографията им. Участват млади актьори, някои от тях възпитаници на школата, пораснали заедно с нея, като Анатолий Ставрев и Самуела-Ивана Церовска - една от дъщерите на Христо Церовски. Тук са и техни приятели от Гилфордското театрално училище към Университета Съри в Англия. В ролята на Шейлок ще видим Константин Икономов от Сатиричния театър, Джесика ще бъде младата актриса от Ямболския театър Мария Панайотова. В спектакъла участват и актьорите от Младежкия театър Николай Желев и Ахмед Юмер, както и три деца на "Петровден" - Стоян Додников, Мартина Вълчинова, Гергана Петрова. Мениджър на цялата дейност на Шекспировата театрална школа е Инна Церовска - съпруга и сподвижница на режисьора. Тя си спомня първата постановка на "Венецианският търговец" през 2001 г., когато Христо е работил с деца от школата и с негови студенти по актьорско майсторство.
Ще видим и резултата от едно съпътстващо събитие. От началото на юли към летния Шекспиров спектакъл се реализира сценографската лаборатория "Отворени пространства", част от програмата на "Пловдив 2019" в раздела "Читалища". Участници в лабораторията са млади творци и ученици от специалността сценография в Националната гимназия по сценични и екранни изкуства в Пловдив. Те създадоха своите идейни проекти за сценографско решение, а реализацията им ще видим на премиерите на спектакъла. Ментор е Теодора Лазарова, партньор - НЧ "Свети Панталеймон-1909" в Паталеница. Всъщност тържествата на духа започнаха на 8 юли с едно гостуване на абсолвентите на проф. Маргарита Младенова, сред които и Самуела-Ивана Церовска. Те изиграха "Сън в лятна нощ" от Шекспир. От миналата година Инна Церовска включва в театралния празник и по едно гостуващо представление.


Снимки Архив на Шекспировата театрална школа "Петровден"
Екипът

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ