Грижи за пушката
Ако искате да ви служи и занапред, не бива да й казвате "Сбогом!"
/ брой: 87
За някои ловци сезонът приключва с откъсването на последния лист от миналогодишния календар, т.е. със закриването на "свинския лов". Тогава повечето от тях казват "сбогом на оръжията" в очакване на следващите пусии. Ако искате обаче пушката и занапред да ви служи вярно, не бива да й казвате "сбогом", а да се погрижите за нея.
Преди всичко трябва добре да я почистите след последния излет. Започва се с цевите, като се протрива вътрешната им полирана повърхност. Съвременните ловни пушки са с хромирани цеви, но старите "бойни другари" не са хромирани и затова трябва добре да се почистят от остатъците от барутните газове и от частиците, оставени от възпламенените капсули. За тази цел се използват известните шомполи, меки сухи памучни парцали (понякога памучни конци и кълчища). Ако пушката е употребявана дълги години и по цевите забележите лек нагар, за почистването им ще ви е необходима и стоманена спирално навита четка.
При почистването първо махате полуложата и разглобявате пушката. В ухото на протривателя (шомпола) се вкарва по-груб парцал или кълчища и се прекарва няколко пъти енергично през цевите, за да отпадне нагарът. След това протривате вътрешността на цевите с памучнен парцал, докато започне да излиза съвсем чист. Почиствате и всички метални части на пушката от влага, прах, кал.
Едва след това преминавате към смазването, като се използва или мека четка, или омазнено парцалче. Смазката трябва да бъде специална оръжейна с неутрална химическа реакция. Спрейовете, които се предлагат в различни модификации по магазините, също са подходящи. Ако в момента не разполагате с каквото и да е смазка, можете да използвате течен парафин. Навивате на горната част на шомпола парцалчето или памучните конци, омазнявате и прокарвате през цевите няколко пъти.
Ако пушката е използвана дълго време и с нея е стреляно много, преди смазването трябва да се почистят цевите от полепналото от триенето на сачмите олово. Това се извършва със стоманена четка. Всички почистени метални плоскости на пушката също се смазват. Почистването и смазването на скритите механизми на пушката обаче трябва да се правят само от опитен оръжейник.
Дървените части - прикладът и полуложата, се пазят от смазката, защото от нея стават крехки и трошливи. Те могат да се намажат с тънък слой топло ленено масло за импрегнация. Това е особено важно да се прави през есента и зимата, когато вали дъжд и сняг.