Познаваме ли ги?
Гълъбите в България
/ брой: 138
Ето тяхното кратко описание, което ще ви припомни най-характерните им белези
Гривяк
Оперението на гривяка е сивосинкаво. Гушата и гърдите му са розовосиви. От двете страни на шията има по едно бяло петно, а на опашката - широка тъмна ивица. По крилата има надлъжна бяла ивица. Човката е оранжевочервена с жълт връх. Краката са червени. В основата на човката има месесто надебеление от гола кожа. На дължина мъжкият достига 40-44 ст, а масата му - до 500-600 г.
Гривякът е разпространен в Европа, Азия и Северна Африка. У нас гнезди в цялата страна. Обитава гористите местности, като се изкачва доста високо в планините - до 1800 м. През есента на големи ята идва от север и се задържа дълго време. При влошаване на времето отлита на юг.
Храната на гривяка е главно растителна. Най-често използва семената на културните растения и на бурените. Яде семената на иглолистни дървета, дъбов и буков жълъд и др. В началото малките си храни с бяла кашица, която отделя от гушата - "гълъбово мляко".
Гнезди по дърветата. Гнездото си прави от тънки клонки. Женската снася 2 яйца. Мъти до 2 пъти в годината. Мътенето продължава 17-18 дни при участието на двамата родители.
Неприятели на гривяка и другите гълъби са бялката, дивата котка, дневните грабливи птици и др.
Гривякът е интересен обект за лов. Много е предпазлив и трудно се издебва. Най-често се среща в горите край обработваеми площи.
Скален гълъб
Окраската на скалния гълъб е тъмносива с по-светли крила и бяло надопашие. На крилата има две черни препаски. Опашката му завършва с широка сивочерна ивица. Мъжкият достига на дължина 34-38 см. Обитава скалистите местности. Води уседнал живот, но в някои райони е скитаща птица. Живее като полудив в населените места, по корнизите на постройки, кули и др.
За храна скалният гълъб използва семената на различни диви и културни растения. Както всички зърноядни птици непрекъснато търси и кълве малки камъчета, които подпомагат смилането на храната. Гнезди на колонии по скали, пещери, изоставени постройки, кладенци и др. Кръстосва се с домашния гълъб. Снася 2 бели яйца. Мътят двамата родители в продължение на 17 дни, но женската се задържа по-дълго време в гнездото. Мътят 2 или З пъти в годината.
Гълъб хралупар
По оперението си много прилича на скалния гълъб, но черните ивици на крилата му са по-неясно очертани. Мъжкият достига на дължина 33-35 см. Женската е по-дребна.
Гълъбът хралупар е разпространен в цялата страна. В миналото се е срещал много често, но поради влошаване на условията за гнездене числеността му е намаляла.
Храни се със семената на културни и диви растения. Живее на ята. Гнездото си прави в дупки по дърветата. Често се настанява в дупките на черния кълвач. Женската снася 2 яйца. Гнезди два пъти в годината. Ловът му е забранен.