БСП в СОС поиска запазване на общинските болници
Мнозинството от ГЕРБ се оказа неподготвено по проблема, възникнал заради идеите на здравния министър Москов
/ брой: 120
Специализираната болница за активно лечение на онкоболни, Центърът за психично здраве и Центърът за кожно-венерически заболявания да бъдат запазени като самостоятелни общински лечебни заведения, настояха общинските съветници от БСП по време на вчерашната сесия на Столичния общински съвет. Нито един от колегите им от управляващата десница не ги подкрепи и декларацията остана без последствия. От ГЕРБ коментираха, че тази декларация била изненадваща и е чисто политическа, и не изразиха никакво мнение по същността на темата.
"Свидетели сме особено през последните няколко дни на ясна и еднозначна позиция на общинските съвети в Пловдив, Благоевград, Русе, Шумен, Стара Загора по готвените промени в Закона за лечебните заведения и предложението за сливане на общинските диспансери и онкоболниците с многопрофилните държавни болници", заяви в обръщение към колегите си лидерът на столичните съветници от БСП Милка Христова. Тя обясни, че без изключение представителите на местната власт единодушно са против подобно решение.
Лечебните заведения, които биха могли да бъдат предмет на предвижданото сливане в София, са именно Специализираната болница за активно лечение на онкоболни, Центърът за психично здраве и Центърът за кожно-венерически заболявания". Христова подчерта, че тези общински лечебни заведения са утвърдени като успешно работещи, самоиздържащи се и с много добри икономически показатели, което е установено от бюджета за 2014 г. В тях работят много добри специалисти, оборудвани са с модерна медицинска техника.
Милка Христова припомни, че в онкологията беше реализиран европейски проект по ОП "Регионално развитие" за 5,686 млн. лв., с който болницата бе обновена, и предоставя качествена диагностика и лечение не само на гражданите на София, но и от цялата страна. И трите болници са 100% общинска собственост. Вливането им в държавни МБАЛ ще доведе на практика до одържавяването им и до санкции от ЕС, тъй като при усвоени средства по оперативни програми не се допуска промяна в собствеността за срок от 5 години.
Най-тревожното в случая обаче е как евентуално преструктуриране на тези водещи общински заведения ще се отрази на лечението на болните и най-вече на онкоболните, за които всяка изгубена минута и закъснение в лечението може да е фатална, попита Милка Христова. СОС няма право на експерименти, бе категорична тя и призова общинските съветници да излязат като орган на местното самоуправление в София с ясна и категорична позиция за предлаганите промени в Закона за лечебните заведения. Тя може да бъде само една - запазване на общинските лечебни заведения, каза Христова.
Въпреки настояванията БСП не убеди ГЕРБ и другите десни партии в СОС да запазят трите общински болници в София
Протестиращи от ВМРО развяха национални знамена против закриване на автобусна линия, водеща до Витоша