14 Ноември 2024четвъртък08:32 ч.

Есенни грижи за кожата, или възстановяващи процедури след лятото

Необходимо е лекарят да препоръча дадена интервенция, съобразявайки се с индивидуалните очаквания на пациента за ефективност и безопасност, както и с начина му на живот

/ брой: 198

автор:Альона Нейкова

visibility 4097

През есента често чувстваме кожата си дехидратирана, суха или, напротив, по-мазна от обичайното. Появяват се пигментации и лунички, дори умело да сме се предпазвали със слънцезащитен крем през лятото. Проблемната кожа става още по-чувствителна и се наблюдава обостряне на някои дерматологични състояния. Така че този сезон е много подходящ за възстановяващи процедури след по-екстремните влияния на лятото върху нашия организъм.

Най-напред трябва да се започне с елиминирането на вредите, нанесени от екстремния горещ климат на кожата. Всъщност ефектът ще е двоен - по този начин ще я подготвим за следващия критичен период, какъвто е зимата. Необходимо е да се спазват някои основни стъпки и правила. Стремете се почистването да е щадящо - това касае дори хора с мазна кожа. Измиващите средства е добре да са с меко действие, да се избягват продукти с груби ексфолиращи частици, които дразнят кожата и засилват продукцията на себум. Що се отнася до ексфолиращите маски, наложително е да се прилагат с различна интензивност: при нормален и комбиниран тип кожа - еднократно на десетина дни, при мазна - веднъж седмично, а при суха - един път месечно.
Хидратирането също не бива да се подценява. Особено важно е да се прави с продукт за лице с по-плътна текстура, защото въздухът става по-сух и кожата се нуждае от по-надеждна бариера, която да задържа влагата в дълбочина и същевременно да запазва еластичността и хидратацията. Формулите най-често са обогатени с активни съставки като колаген, хиалуронова киселина, Q10 или аминопептиди и са съобразени с възрастта. Подходящо е приложението на маска за допълнителна хидратация веднъж седмично преди лягане и преди нанасяне на хидратиращата грижа. Благодарение на голямата доза витамини, минерали и активни съставки тя възстановява кожата бързо и  осигурява влага в дълбочина. Много полезни през есента са хидратиращите мезотерапии, с които се постига мощна ревитализация в средния слой на дермата. Процедурите добре се отразяват на силно дехидратираните зони.
Есента е подходящият сезон за пилингите. Общо взето, те са три вида: химичен, лазерен и механичен. Всеки има своите специфики. Механичният се прави с по-груби абразивни частици, които излющват горния слой на кожата. Микродермабразиото е също вид механичен пилинг, който освежава кожата и премахва грубия слой, запушва порите отдолу. Диамантеното може да се ползва както от по-млади, така и от по-възрастни жени. Неговото действие е посредством диамантени микронакрайници, които, въртейки се, почистват и освобождават кожата от горния й слой.
Друг вид пилинг е химичният, който може да съдържа различни видове химични киселини: плодови, трихлороцетна, на база на салицилова и др. Тоест, химичният пилинг може да е всеки от изброените видове. В зависимост от различното разреждане киселината стига до различни слоеве на кожата и има няколко ефекта. Първият е борбата с акнето. При него се намалява отделяното количество мастен себум. Така акнето се редуцира, а с него и омазняването на кожата. Второто приложение на химичния пилинг е за лечение на пигментация. Излющвайки горния слой на кожата, кафявите петна намаляват и постепенно изчезват. Друго предназначение на пилинга е чисто възстановяващо. След него кожата е осезаемо по-светла, младежка, гладка, лъскава и с по-малко петна. Акнеичните пъпки изчезват, а омазняването намалява.
Лазерният пилинг обикновено се използва против бръчки, за белези от акне, а и като средство за заличаване на петна при остаряла кожа. Едновременно с възстановяването и регенерацията се стимулира образуването на нов колаген. Лекарят е този, който преценява кой вид пилинг е подходящ за съответния тип и вид кожа и проблем, уточнява д-р Анелия Здравкова от Jewel Skin clinic. През последните години естетичната медицина се развива усилено и много процедури са наистина щадящи и безопасни, стига да са извършени от компетентен специалист.
Всяко лице е уникално и се подхожда индивидуално спрямо типа кожа, възрастта, степента в процеса на стареене, загубата на обем или натрупването на мазнини в нежелани области. При така нареченото "свличане" на долния лицев контур специалистите предпочитат да поставят хиалурон в определени точки за лифтиране, което има моментален подмладяващ ефект. Мезоконците също са добър начин за справяне с отпуснатата кожа. Повечето процедури като поставяне на ботокс, филъри, мезоконци, лазерно подмладяване и други са минимално инвазивни и възстановяването от тях става бързо.
Инжекционните и апаратните процедури (наричани още естетична медицина за напреднали), са насочени към забавянето на стареенето на кожата и целят по-свеж и младежки вид. С първите  в или под кожата се вкарва материал, богат на хиалурон, колаген, биоревитализатори, аминопептиди, витамини и други полезни за нея вещества. Най-често инжекционните методи включват голямо разнообразие от мезотерапии, с които се хидратира, освежава и тонизира кожата. Д-р Анелия Здравкова често казва на пациентите си в Jewel Skin clinic, че това е "храна" за нашата кожа, стигаща до точното място в слоевете на дермата, които стареят с времето, и по този начин тази "храна" помага да забавим  процеса на стареене и възстановим младежкия си вид.
Мезотерапиите служат за освежаване и стимулиране на кожата. Обаче когато има загуба на обем, особено в средната част на лицето, или се цели повдигане на лицевия контур, те не са ефективни. И тогава на помощ идват филърите, които придават обем на третираното място, и мезоконците, предизвикващи лифтинг. Новите хиалуронови филъри запълват бръчки, възстановяват обем, хидратират и подпомагат синтеза на нови колагенови молекули. Има филъри и на друга основа - поликапролактон, калциев хидроксилапатит, които водят до производство на млад колаген.
Много популярна инжекционна процедура е поставянето на ботокс, който релаксира мимическите бръчици около очите, между веждите, челото и други зони. Ефектът се наблюдава средно  2-3 дни след интервенцията и се постига много естествен, свеж вид на лицето.
На свой ред, лазерната терапия се превърна в един от най-популярните апаратни методи за подмладяване на лицето. Технологията работи както върху повърхностните слоеве на кожата, така и върху активирането на колагена в по-дълбоките слоеве на дермата, без да нарушава целостта на кожната покривка. Процедурата е подходяща за хора с активен начин на живот, които нямат възможност да се подложат на метод с по-дълъг възстановителен период. С радиочестотното подмладяване се постига видимо стягане, опъване и изглаждане на кожата на лицето. Това се случва благодарение на факта, че по време на терапията се генерира висока температура в дълбоките слоеве на кожата, стимулирайки синтезирането на нов колаген. Методът, по думите на д-р Здравкова, която в Jewel Skin clinic се грижи за визията на звезди като Есил Дюран, Ирен Онтева, Венета Харизанова и др., е подходящ за стягане контура на лицето, изглаждане на фините бръчки, особено в зоната около очите, и цялостно подмладяване на кожата.
Най-новите технологии всъщност са комбинация от радиочестотни вълни с най-високата безопасна мощност на работа и ултразвукови импулси, което ги прави много ефективни, напълно безболезнени и безопасни. Не бива да се забравя обаче, че лекарят е този, който ще препоръча инжекционен или апаратен метод, съобразен с индивидуалните очаквания на пациента за ефективност и безопасност, както и с начина му на живот.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ