15 Ноември 2024петък10:10 ч.

Снимка Елена Крапчева

Пътешествия

Живот под вулкана - Остров Монсерат

Всяко кътче на това дивно парче земя разказва истории за силата на човешкия дух

/ брой: 161

visibility 11351

Елена КРАПЧЕВА

Съни остави мотора на джипа запален. По закон нямаше право да спре двигателя. "Да можем по-бързо да избягаме", ни каза Съни.
Стъпихме извън колата. Пепел покри маратонките ми. Три етажа фина пепел покриваше града, сградите и пътя.
Столицата Плимът се простираше пред нас, или поне върховете на сградите стърчаха изпод земята. Мъртвата тишина подсилваше напрежението.

Елена и Майкъл

Бяхме сами в забранената зона на Монсерат, в сърцето на изоставения град под вулкана. Бяхме чели за силата на Суфриер Хилс. Знаехме, че ако реши да избухне, запаленият мотор на колата няма да ни спаси.
Суфриер Хилс е силно експлозивен андезитен вулкан. Неговите пирокластични потоци са безшумни и смъртоносни. Представляват смес от гореща вулканична пепел, камъни и газ, с температура между 100 и 600 градуса, които летят по склона със скорост над 160 км/ч и изгарят всичко по пътя си.
След векове покой, вулканът се събужда рязко през 1995 г., изненадвайки целия остров, и не престава да избухва до 2013 г. Две трети от острова стават необитаеми. Хиляди жители са принудени да напуснат домовете си и са евакуирани в чужбина. Тези, които решават да останат в Монсерат, са преместени да живеят в северната му част.
Вулканичната пепел се превръща в ежедневие през тези години. Налага се домовете, покривите и пътищата да се чистят по 2-3 пъти на ден и обитателите да носят маски, за да предпазят белите си дробове. През 2003 г. изригването е толкова голямо - над 120 милиона кубически метра вулканичен материал и 1.2 милиона тона пепел захлупват острова. Отнема цяла година хората да почистят домовете си. Преди първото изригване на Монсерат са живеели около 12 000 души. Днес остават около 4000 жители.
Хеликоптер прелетя над главите ни с тътен. "Туристи", сподели Съни. "Идват да зърнат вулкана от небето, но, за жалост, няма да посетят острова ни."
Летището на Монсерат е разрушавано и местено вече два пъти. Сегашното, трето летище е с много къса писта и само малки самолети могат да кацат тук. В нашия полет имаше място за пет човека, а раниците бяха настанени в скутовете ни. Доста е вълнуващо и малко страшно да седиш на няколко сантиметра зад пилота в тази тясна летяща машина. Шумно бе на борда, вятърът свистеше около нас. За въздух пилотът открехна прозорчето до него.

Самолетът с капацитет петима души

Полетът от Антигуа до Монсерат продължи около 25 минути. След стръмен ляв завой над скалисти хълмове кратката писта изскочи пред нас и самолетът някак си кацна. Нормална авиолиния не може да се приземи тук, което означава, че само броени туристи пристигат на ден. Има и ферибот, но вълните са силни и трябва да сте готови да ви се преобърне коремът.
Монсерат, познат като "Изумрудения остров", е известен със своето любопитно ирландско наследство и дълбоки зелени хълмове, потъващи в океана. Тук хората празнуват Деня на Свети Патрик цели две седмици, пият "Гинес" и въпреки африканските си корени, имат сини очи.
Монсерат е дом и на известното Air Studios. През 1979 г. сър Джордж Мартин, продуцентът на "Бийтълс", се влюбва в острова и решава да построи едно от най-добрите звукозаписни студиа в света. Повечето албуми на всички известни музиканти през 80-те са записани тук - Пол Макартни, Елтън Джон, Стинг, "Дюран Дюран", Ерик Клептън, Джими Бъфет, "Ролинг стоунс" и т.н. Списъкът е дълъг.  
Студиото затваря през 1989 г., когато ураганът Хюго удря Монсерат и унищожава 90 процента от постройките и инфраструктурата на острова. Шест години по-късно вулканът се събужда.

Останали спомени от Air Studios

Въпреки трагедиите, нашето посещение на Монсерат беше далеч от обезсърчаващо. Всяко кътче на острова разказва истории за силата на човешкия дух. Обитателите на острова са издръжливи, оптимистични и дълбоко влюбени в земята си. В Монсерат живеят едни от най-милите хора, които срещнахме на Карибите. Само да вдигнеш ръка, и се притичват да помогнат.
Обиколихме хълмовете с джип под наем, вървяхме по черния пясък на Woodlands Beach и слушахме интересни истории в местните ресторантчета. Посетихме и изоставената столица със Съни, който ни разказа за детството си, за вулкана и как неговите хипи родители са се пренесли да живеят от Щатите на Монсерат. Семейството му е там вече три поколения и нямат намерение да се откажат - въпреки изригващия вулкан, под който живеят.



Любопитно

Монсерат е известен и с най-лошия футболен отбор в света. През 2002 г. нидерландска агенция решава да организира мач между последните два отбора в листа на ФИФА: Бутан, който никога не е печелил нито един мач, и Монсерат, който има само две победи в цялата си футболна история. Бутан печели с 4:0, първата им футболна победа, а Монсерат получава титлата "Най-лош отбор в света".
Документален филм за този мач - The Other Final - https://www.imdb.com/title/tt0379419/


Кратка история на острова

Woodlands Beach - черен вулканичен ситен пясък и бели вълни

500 г. пр. Хр. - Монсерат е обитаван от племето тайно (tainos). Те нарекли крушовидния остров Alliouagana, което означава "Земята на бодливия храст"
1450 г. - Племената арауаки (arawak) са изместени от народа караби (carib)
1493 г. - Христофор Колумб плава покрай острова и го наименува на испанското абатство Монсерат.
1632 г. - Колонизация от Великобритания. Англо-ирландски заселници пристигат от Сейнт Китс. Африкански роби са докарани да работят в захарните плантации. Повечето жители на Монсерат са от африкански произход
1958-1962 г. - Монсерат е част от краткотрайната Федерация на West Indies
1967 г. - Островът избира да запази колониалния си статут
1989 г. - Ураганът Хюго унищожава 90 процента от домовете и инфраструктурата на острова
1995 г. - Спящият вулкан Суфриер Хилс изригва за първи път от 350 години, унищожавайки столицата Плимът. Обявява се извънредно положение
1996-1997-1998-1999-2000-2003-2004-2006 - Още изригвания. Плимът е окончателно изоставен. Две трети от населението на острова е принудено да бяга, предимно в Обединеното кралство
2002 г. - Англия дава британско гражданство на жителите на Монсерат
2010 г. - Вероятно най-голямото вулканично изригване; към острова се създава нова земя
2022 г. - Започва се издигането на нов град и пристанище в Little Bay на северозападния бряг на острова
2012-2024 г. - Вулканът е в състояние на вълнение и се наблюдава ежедневно

По материали на
https://www.bbc.com/news/world-latin-america-20256517
https://www.bbc.com/news/world-latin-america-20257216


"Hot, Hot, Hot" - Arrow е музикант от остров Монсерат, а това е най-известната му песен:  https://www.youtube.com/watch?v=oY2_QX6TrxE - "Music For Montserrat" е благотворителен концерт, проведен на 15 септември 1997 г. в Роял Албърт хол в Лондон за набиране на средства за карибския остров Монсерат след поредното вулканично изригване по-рано същата година.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 1282

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 1248

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 1268

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 1381

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 1306

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 1191

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 1344

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ