15 Ноември 2024петък03:33 ч.

Колонката на Виктор Папазов

И САЩ си направиха икономическо сепуко

/ брой: 49

автор:Виктор Папазов

visibility 20406

От серията "който копае гроб другиму - сам пада в него". И САЩ си направиха икономическо сепуко, или поне президентът Байдън - с решението да спре вноса на руски петрол.

За незапознатите да обясня. Петролът по планетата не е еднакъв. Има тежък и лек петрол, има какви ли не подвидове и състави. При дестилацията на петрола се получават различни продукти: леки - бензин, по-тежки - дизел, най-тежки - мазут и битум.

Петролът в САЩ е предимно лек, както и този в страните от Залива. При дестилацията се използват катализатори и инсталациите на всяка рафинерия са проектирани за определен вид петрол. Подмяната на катализаторите изисква милиарди.

Американските рафинерии имат нужда от тежък петрол, който смесват със своя лек, за да произвеждат. Източници на тежък петрол са  Венецуела, Иран, Русия и Канада.

"Приятелските отношения" на САЩ с Венецуела и Иран са известни на всички. От две седмици и отношенията с Русия се издигнаха на ново "приятелско равнище". А вече достигнаха точка, в която никога не са били.

Остава Канада като източник на тежък петрол. Байдън обаче прекрати строителството на нефтопровода XL. Канада ще им достави тежък нефт, но докато се настроят нещата, ако въобще някога могат да станат нормални, ще минат месеци...

Междувременно през ноември в САЩ ще има междинни избори.

Спирането на вноса на тежък нефт от Русия ще предизвика сътресения в производството, респективно скок в цената на бензина, който вече е на рекордно високи нива. Възможни са дори дефицити на определени места. Всичко това несъмнено ще помогне на демократите да загубят катастрофално изборите през есента.

Как това ще се отрази на България?

Доколкото знам, около 30% от горивата в България се произвеждат в "Нефтохим Бургас".

Вчера (във вторник - бел. ред.) Путин бил подписал указ за ограничаване износа на определени стоки. Ако нефтът попадне в този списък, ние като страна, обявена за неприятелска, ще се лишим от този петрол, респективно ще има дефицит на бензин и дизел.

Ще кажете, голямо чудо, ще внесем от Европа. Проблемът е, че и Европа е зависима от руския петрол. Дефицитът ще е общоевропейски, и то сериозен.

Но, както каза една близка, "нямам нищо против да плащам по-скъп бензин, защото това е цената за борбата срещу Путин". Това е мисленето на хора, които имат образователни BS и MBA от престижни западни университети. Предполагам, че скоро изведнъж ще установят, че другият превод е BS (bull shit), a MBA (master of bullshit administration).

Ta, да видим колко висока ще е тази цена и колко наистина ще са готови да я платят? И ако цената е икономически колапс на богата и разглезена Европа, дали си струва? Защото САЩ някак ще се оправят, но Европа е обречена.

Кой разбрал, разбрал.

Фейсбук

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ