14 Ноември 2024четвъртък14:17 ч.

Евромераци и заблуди

/ брой: 147

автор:Светлана Велева

visibility 3893

ЕК планира въвеждането на евро за всички страни членки на ЕС, вкл. за България, пише британският "Дейли експрес". Двигател на идеята е нейният председател Жан-Клод Юнкер, реализирането й се ускорява заради напускането на Великобритания.
Въвеждането на еврото се смята за последния етап на европейската интеграция на една страна след членството и влизането й в Шенген. Еврозоната е най-елитният клуб на богатите и влизането в нея е стремеж на всяка държава. Защо обаче, ако е толкова добре, мощна икономика и сила като Великобритания отказа еврото? Стабилни икономики като Полша и Унгария - също. В Унгария освен това се проведе и обществено допитване и масово хората се обявиха против. В Полша най-голямата опозиционна партия предупреди, че страната може да последва съдбата на Гърция, ако въведе еврото. 
Въпреки многото уверения на "експерти" за ползите от влизането ни в еврозоната, фактите говорят красноречиво за обратното. Какво се случи с Италия и Гърция, след като влязоха - цените скочиха двойно и тройно и те изпаднаха в най-тежката си криза. Иначе като плюсове се спекулира с по-голяма стабилност, ръст на чуждите инвестиции, по-ниски лихви, засилване на търговията. Минусите обаче удобно се неглижират, а те могат да са фатални за по-голяма част от хората у нас. В момента сме най-бедната държава в ЕС и в еврозоната ще сме така, само че още повече. А това вече застрашава оцеляването на населението, голяма част от което и сега е под прага на бедността. Нека си представим какво ще се случи, ако вместо левче хлябът струва 1 евро. И вместо 5 лв. за шопска салата плащаме по 6 евро, а заплатите - същите.
За да може да се усетят плюсовете, не минусите, зависи от правителството, а то провежда политика на затъване в дългова спирала. Икономика и финансова стабилност не се правят с нови дългове и еврофондове, които след "Брекзит" ще намалеят. Така рискът дефицитът да скочи заради увеличаването на държавните разходи, а фискалният резерв да се стопи, е голям. И минусите ще се усетят с разрушителна сила.



 

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ