Опасна чума
/ брой: 9
Положението с болестите по животните не е розово в цяла Европа. Само преди дни германците обявиха огнище на шап - опасна болест, която се появи у нас преди около 13-14 години, след като по нашите земи не бяха чували за нея от 30 години. Но да не плашим стопаните - засега данни за шап у нас няма, нищо че Германия е основният вносител на месо у нас. Но и мерки нашите ветеринарни власти няма да предприемат. Тъй рекоха тия дни.
На континента животновъдите реват от какво ли не - птичи грип, чума по дребните преживни животни, каквато беше доказана и у нас, а пък едни стопани - от карнобатското село Сигмен, алармираха преди повече от месец, че във ферма с близо 2000 животни овцете мрат от неизвестна болест. Неизвестна, защото дълго време ветеринарните власти не можеха да установят от що мре добитъка. Е сега вече са доказали и каквото е останало от стадото - ще иде под ножа, а стопаните - обезщетени.
Не знам дали помните, но сагата се вихри сигурно повече от месец. Още преди Коледа овцевъдите там протестираха, като затвориха пътя Карнобат-Шумен заради бездействието на държавата за установяване на болестта. Чак сега обаче ветеринарните власти сколасаха да определят диагнозата. Сиреч досега стадото беше доказано здраво. Нищо, че добитъкът мре.
Малко преди това пък имаше едни други протести, още по-драматични, във Велинград, където все още няма ясна идея от страна на институциите какво да се направи, въпреки положителните проби от няколко лаборатории, включително и от референтната лаборатория за ЕС в Монпелие, за чума по дребните преживни животни.
Животновъдството е секторът, който най-тежко пострада при прехода, а на животновъдите институции едва ли не са обърнали гръб. Заради това са и драматичните реакции от тяхна страна - протести, недоволство, неподчинение и т.н. Това показва абсолютна липса на доверие в държавата и нейните институции. Опасна чума на доверието, за която няма готова ваксина. Дължаща се на систематично замитане на проблемите, на нуждите, особено на по-дребните в този сектор.