17 Юли 2024сряда00:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Стратегията на Клинтън

В Баку държавният секретар на САЩ балансира между демокрацията и стратегическото значение на Азербайджан за войната в Афганистан

/ брой: 152

автор:Дума

visibility 1872

Мери Бет Шеридан

"Вашингтон пост"

След като произнесе важна реч в Полша, в която насърчаваше демокрацията, американският държавен секретар Хилари Клинтън отиде в неделя в страна, която хвърля блогърите си в затвора, произвежда избори, смятани до голяма степен за фалшифицирани, и която премахна ограниченията върху продължителността на президентските мандати. Но Клинтън подходи доста предпазливо към проблема с демократичните реформи в тази страна. Това е така, защото тази страна се казва Азербайджан и е ключов транзитен път за американските сили и доставки за Афганистан.
Посещението на Клинтън показа ясно колко ловък трябва да бъде човек, за да може да балансира интересите на демокрацията и тези на сигурността. Представители на бившата администрация на републиканците обвиниха администрацията на Обама за това, че оказва по-слаб натиск по проблемите на демокрацията и демократичните реформи, когато говори със страни като Русия и Китай, за да постигне напредък в разговорите по други трудни въпроси.
Администрацията на Обама обаче оспорва тези обвинения. Клинтън пък произнесе в последните месеци няколко доста запомнящи се речи, посветени на въпросите на демокрацията и свободата на интернет, в това число и речта й в Полша в събота, в която тя изрази тревогата си от все по-нарастващия контрол по света върху групите за защита на гражданските права. Но в неделя нейната първа цел беше подобряването на връзките на САЩ с Азербайджан.
Авторитарните управници на тази страна се оплакаха, че администрацията на Обама ги пренебрегнала, като е оставила празно за повече от година посланическото място и като не е поканила Азербайджан да присъства на конференцията по ядрената сигурност през април.
Клинтън, обхваната от амбицията за подобряване на отношенията, включи Азербайджан като етап от обиколката си в пет страни от бившия СССР. Тя пристигна там по-малко от месец след визитата на американския министър на отбраната Робърт Гейтс, носещ писмо от президента Обама, в което се обещаваха по-близки връзки.
Президентът Илхам Алиев посрещна топло Клинтън в неделя сутринта в своя палат с изглед към морето - внушителна сграда с меден цвят и с полилеи с размерите на коледни дръвчета. "Уверен съм, че Вашата визита ще укрепи това партньорство", заяви той.
На това Клинтън отвърна, че взима въпроса за двустранните отношения присърце. Тя похвали процъфтяващата азербайджанска икономика, култура и принос към американските усилия в Афганистан и Ирак.
Запитана на пресконференция относно ситуацията с човешките права в Азербайджан, Клинтън отвърна: "Видяхме, че е постигнат напредък в тази насока." Това веднага накара азербайджански журналист да я запита: "Казвате, че има напредък. Можете ли да ни обясните в какво се изразява той? Та положението с човешките права в страната се влошава от година на година", каза репортерът.
Правозащитни организации твърдят, че азербайджанските лидери, добили сила от богатството от петролните залежи, стават все по-малко демократични. През 2009 г. "властите в Азербайджан затегнаха авторитарната си хватка и започнаха да управляват с все по-голяма безнаказаност", твърди организацията Фрийдъм хаус в последния си доклад.
Азербайджан от 1993 г. е управляван от членове на клана Алиев. Първи беше Гейдар Алиев. А сега е синът му Илхам. Клинтън нямаше как да не забележи тяхното влияние върху страната. Тя кацна на летище "Гейдар Алиев", после се придвижи по магистралата "Гейдар Алиев" и накрая мина покрай културния център "Гейдар Алиев". Клинтън се опита да прибегне до спокойното убеждаване вместо към конфронтацията, като каза на Илхам Алиев, че тя лично е изпитала на гърба си критиките на медиите и трудностите на демокрацията, но това я е направило по-добър политик.
Запитана на пресконференцията "какъв приоритет отдава на въпроса за демокрацията в Азербайджан", Клинтън заяви, че връзката е сложна и изградена от важни взаимосвързани въпроси. "Демократичните реформи винаги са една от нашите водещи цели спрямо всяка една развиваща се страна", заяви тя.
Клинтън отбеляза, че се е срещнала с азербайджански младежки организации, някои от които се борят за демократични промени. Официални представители твърдят, че тя е разкритикувала в частен разговор с Алиев изпращането в затвора на двама млади блогъри миналата година - нещо, което мнозина в страната възприеха като наказание за техните подигравки срещу правителството.
Според Томас де Вал, експерт по Азербайджан във фондация "Карнеги за международен мир", както изглежда администрацията на Обама има други приоритети във връзките с Азербайджан, вместо насърчаването на демокрацията. "Те са решили, че това е страна, с която имат за обсъждане две прекалено сериозни теми, свързани със сигурността", смята експертът.
Пристанищата на Азербайджан, железопътните линии и въздушното пространство на страната са от изключително важно значение за придвижването на американските войници и оборудване за Афганистан.
Втората тема, свързана със сигурността, е спорът относно Нагорни Карабах, който беше завладян от Армения по време на война в началото на 90-те години, отнела живота на около 30 000 души.
По време на срещите си в Азербайджан, а после и на тези, състояли се същата вечер в Армения, Клинтън призова двете страни да намерят мирно решение на конфликта и обеща, че САЩ ще продължат да подкрепят усилията за уреждане на този спор.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ