14 Ноември 2024четвъртък17:18 ч.

Спасяването на Гърция изглежда илюзорно

За икономиката на страната все още няма правилна рецепта, а и правителството, способно да я измисли, едва ли ще се появи в скоро време, прогнозират експертите

/ брой: 133

автор:Галина Младенова

visibility 1907

Политическата криза в Гърция влиза в поредната спирала. Предсрочните парламентарни избори в началото на май станаха отдушник на дълго събираната неприязън към политическата класа, към Меркел, към Европа, към орязването на заплатите и пенсиите. В страната рухна двупартийната система, а изборите на 6 май така и не доведоха до създаването на ново постоянно правителство. Наложи се гърците отново да се върнат да гласуват. Кой ще победи на 17 юни? До какво може да доведе тази победа?
Проучванията на общественото мнение в страната показват, че лявата коалиция начело с Ципрас може да получи допълнителни 50 мандата в 300-членния парламент и да излезе на първо място. За нея са готови да гласуват 30% от избирателите. В същото време обаче повечето гръцки граждани (близо 78%) биха искали новото правителство да запази страната в еврозоната.
Експертите виждат два варианта в случай на победа на левите радикални сили. "Или СИРИЗА подкрепя риториката си с дела и се отказва от условията при предоставянето й на помощ. Европа тогава вероятно ще спре съществуващата днес система за поддържане на живота на Гърция. Или пък СИРИЗА много бързо ще порасне, осъзнавайки, че не иска да обяснява на гърците защо в банкоматите са свършили парите, и ще приеме общите условия за предоставянето на външна помощ и започва да води преговори с Европа за смекчаването им", прогнозира главният икономист на "Berenberg Bank" Холгер Шмидинг.
Европа вече даде да се разбере, че търпението й спрямо гърците е свършило (въпреки че самите гърци май не вярват в това). "Ако Атина не удържи думата си, какво пък - това е демократично решение. Но в резултат на това няма да има вече никакви основания за предоставяне на финансова подкрепа", подчерта шефът на Бундесбанк и влиятелен член на управляващия съвет на ЕЦБ Йенс Вайдман. Колегата в ЕЦБ от Ирландия Патрик Хонохан беше още по-рязък, отбелязвайки, че излизането на Гърция от еврозоната няма да е смъртоносно.
Парите на Гърция, дори и след предоставената помощ, ще свършат още в началото на юли. Страната няма да може да изплаща пенсии и заплати на държавните служители и ще преживее "финансов инфаркт" - отслабените банки няма да издържат наплива на вложителите, искащи да изтеглят парите си. За кредиторите дефолтът на Гърция ще означава загуба на вече предоставените на Атина средства: 113 млрд. евро за страните от еврозоната и още 22 млрд. евро за МВФ. Преките загуби на ЕЦБ от гръцките държавни облигации могат да достигнат 27 млрд. евро. С други думи - експертите смятат, че еврозоната ще преживее гръцкия фалит, въпреки че това ще е неприятен прецедент в историята на валутния съюз.
Какво обаче ще стане със съседите ни? Спасяването на Гърция изглежда илюзорно, независимо от това кой ще победи на изборите. Радикалните леви всъщност са умерени, твърдят наблюдателите. "Демократичните леви" също далеч не са радикали. Затова най-вероятно новото правителство на Гърция, който и да го сформира, няма да промени драстично курса и ще продължи да провежда умерена политика на икономии и да сипе обещания за по-добър живот.
Изглежда за икономиката на Гърция все още няма правилна рецепта. А и правителството, способно да я измисли, едва ли ще се появи в скоро време в страната.
Седмица преди изборите на гръцкия политически небосклон ясно се открояват два силни противоположни полюса - на Ципрас и Каменос (на СИРИЗА и "Независими гърци") срещу Самарас и Венизелос (на "Нова демокрация" и ПАСОК). Кои са все пак основните сили, състезаващи се на изборите на 17 юни:

"Нова демокрация"

"Нова демокрация" е консервативна дясна партия, една от двете най-големи партии в Гърция. Основана е на 4 октомври 1974 г. от Костас Караманлис. По време на управлението си в периода 1990-1993 г. правителството на "Нова демокрация" постепенно нормализира отношенията си със САЩ и подписва споразумение за разполагане на американски бази в Гърция. По време на техния мандат страната става членка на несъществуващия вече Западноевропейски съюз.
През 1992 г. темата за името на току-що родилата се държава Македония е подета за пръв път от лидера на "Нова демокрация" Андонис Самарас, тогавашен външен министър на Гърция, който през април същата година е изместен от Константинос Мицотакис. Именно Мицотакис успява да наложи гръцките позици по въпроса за името на Македония пред европейските лидери на срещата на ЕС в Лисабон.
- Самарас, който ядоса европейците с отказа да подкрепи първия спасителен пакет, оглави партията през 2011г. и даде да се разбере, че макар да подкрепя основните цели в антикризисната програма, е готов да пробва предоговаряне на начина за постигането им.
- Партията е водеща по популярност с около 25% от гласовете, а Самарас води кампания с обещания за намаляване на данъците и увеличаване на разходите за стимулиране на продължаващата да се свива икономика.
- Самарас планира да съкрати правителствените разходи, за да събере 11,7 млрд. евро в периода 2013-2014г.
- Според него корпоративният данък трябва да намалее от 23% на 15% за стимулиране на потреблението и създаване на работни места.
- Консерваторите се радваха на широка подкрепа в годините на кредитен бум в средата на миналото десетилетие, но 5-годишното управление на предшественика му Костас Караманлис бе белязано със скандали, довели и до падането на правителството.

Лява коалиция СИРИЗА

Всичко започва през 2001 г., когато започва да узрява идеята за обединение на левицата. Силен тласък за създаването на новата коалиция дава несъгласието със сталинистката линия на Гръцката комунистическа партия (ККЕ). През 1991 г. Коалицията на левите екологични движения (СИН), която се преобразува от електорално обединение в политическа партия, става ядро на СИРИЗА. На парламентарните избори през 2000 г. към нея се присъединява "Обновената комунистическа екологична левица" (АКОА). Различни леви формации се присъединяват с идеята да създадат една силна лява партия, която да прекрати 40-годишната хегемония на ПАСОК и да стане модерна алтернатива на ККЕ. Тогава за пръв път се чува и името СИРИЗА (Sinaspismos Rizopastikis Aristeras), в превод - "Коалиция на радикалната левица".
През 2004 г. СИРИЗА се явява на парламентарните избори. Партията печели 3,3% от гласовете и вкарва в парламента 6 депутати, всичките идващи от СИН (Коалиция на левите движения и еколозите). Следват негодуванията на останалите партии, които сформират коалицията.
Лидер на СИРИЗА е 38-годишният харизматичен лидер Алексис Ципрас. Той завършва Атинския национален технически университет (Политехнио) със специалност строителен инженер. Още от ранна възраст личи интересът му към политиката. През 80-те години става член на младежката Комунистическа партия. Активното му участие в различни студентски протести и изявите му по телевизията отварят пътя му към политиката. През 1999 г. е избран за секретар на младежкия СИН и продължава да заема тази длъжност до 2003 г. На местните избори през 2006 г. е избран за общински съветник на Атина, пост, който заема до 2008 г., когато е избран за председател на СИРИЗА. 33-годишният Ципрас става най-младият лидер на парламентарна партия в цялата история на Гърция. През 2010 г. е преизбран на поста.
Често Ципрас е обвиняван от противниците си в използването на партизански тактики и прокарване на популистки идеи в партията.
Резултатите от изборите, с които СИРИЗА излиза за пръв път начело със Ципрас, са смятани за голям провал за партията. Партията получава едва 4,6% и вкарва 13 депутати в парламента. Ден след вота на 6 май т.г. Ципрас определи резултата от изборите като мирна революция.
Първата му работа бе да потърси подкрепата на останалите леви партии, за да подсили позициите на СИРИЗА. Той не пропуска да отбележи, че резултатите сочат сериозен удар върху партиите, подписали Меморандума за финансова помощ - ПАСОК и "Нова Демокрация".
Ципрас говори смело и директно от позицията на силния въпреки изправената пред зловеща криза Гърция. "Меркел е задължена да признае, че нейната политика и икономическите съкращения се провалиха", категоричен е той.
По думите на Ципрас днес тези, които подкрепят договорите за финансова помощ, са малцинство. Според младия ляв лидер резултатите показват, че народът е наказал с вота си погрешно водената политика.
След срещата с Андонис Самарас Ципрас е категоричен - никаква коалиция между "Нова Демокрация" и СИРИЗА. "Няма да вкараме през прозореца това, което изхвърли през вратата гръцкият народ вчера", казва той.
- Ципрас обещава да замрази плащанията към кредиторите, да не изпълнява антикризисните мерки и да заличи част от гръцкия дълг.
- СИРИЗА може да събере между 9% и 13% от гласовете.
- Ципрас е най-младият гръцки политически лидер и обещава вдигане на заплати и пенсии, повече права за трудещите се и по-високи данъци за богатите.
- Сред плановете му е и национализиране на банките.

ПАСОК

ПАСОК е съкращение от Общогръцко социалистическо движение. Това е лявоцентристка социалдемократическа партия, създадена през септември 1974 г. от Андреас Папандреу, бащата на бившия гръцки премиер Георгиос Папандреу. Любопитно е, че Георгиос Папандреу и Андонис Самарас са били съквартиранти в САЩ, докато са следвали там икономика.
В създаването на ПАСОК участват организации от лявата част на политическия спектър. Основната политическа цел на партията е създаване на социалистическо общество, като се отчита гръцката действителност. В програмата, известна и под името "3-и септември", като основна политическа цел на движението е посочено създаването на общество, непозволяващо чужд контрол и намеса, общество, освободено от икономическия контрол и влияние на финансовата олигархия, общество, защитаващо нацията и служещо на народа.
Андреас Папандреу обобщава идеологията на ПАСОК в четирите основни принципа:
национална независимост;
народовластие;
свободно общество;
демократично правораздаване.
На проведените на 17 ноември 1974 г. парламентарни избори ПАСОК печели 13,5% и 15 депутатски места. В цялата история на левите единствено на тези избори и на вота през 2012 г. ПАСОК остава трета сила.
2004 г. слага началото на нова ера за ПАСОК. На кормилото на социалистите идва синът на Андреас Папандреу Георгиос. След 4 поредни изборни победи (1993 г., 1996 г. и 2000 г.) парламентарният вот през 2004 г. е загубен и ПАСОК минава в опозиция. На последните парламентарни избори от 6 май 2012 г. ПАСОК остава на трето място, получавайки 13,1% и 41 места в парламента.
ПАСОК бе на власт, когато Атина договори условията за първия спасителен пакет от 110 млрд. евро и бе в коалиция с консервативната "Нова демокрация", когато се подписа споразумението за нови 130 млрд. евро от международните кредитори.
- Сегашният лидер на социалистите Евангелос Венизелос изигра ключова роля в осигуряването на последния помощен пакет и днес обещава да не налага на гърците нови данъци.
- Като бивш финансов министър начело на втората по популярност (19%) партия, той твърди, че Атина ще спази ангажиментите си до 2015 г., но като спести 11,7 млрд. евро не за две, а за три години.
- Венизелос обещава да се фокусира върху структурните реформи като либерализирането на т.нар. затворени професии, и предвижда да намали с 10% вноските за социално осигуряване като средство за увеличаване на заетостта и задвижване на икономиката.
- Основателят на ПАСОК Андреас Папандреу, който бе начело на гръцката политика в продължение на две десетилетия, е обвиняван, че е раздул социалните плащания на държавата и е създал прекалено щедро отношение към бюджетните служители.
- Синът му Георгиос спечели парламентарния вот през 2009 г. с обещания за по-високи заплати, помощи за бедните и бонуси за работещите, но две години по-късно бе принуден да подаде оставка заради начина, по който се справяше с кризата, принудила го да прави точно обратното на обещаното.

"Независими гърци"

"Независими гърци" е новоучредена патриотична партия, съставена от отцепници от "Нова демокрация". Основана е през февруари 2012 г. Идеите на партията са за отстояване на принципите на национална независимост и гордост.
"Независими гърци", начело със своя лидер Панос Каменос, споделят идеята за отказ от плащанията на външния дълг, определяйки го като незаконен. От партията искат дори Германия да заплати обезщетение на Атина заради това.
На последните парламентарни избори партията получава 10,6% и 33 мандата.
- Панос Каменос, лидерът на тази партия, е яхнал вълната на недоволство от съкращаването на заплатите и изключва всякакво сътрудничество с правителство, което одобрява и прилага международния план.
- Социолозите му дават до 11% от гласовете, а Каменос твърди, че Гърция лесно може да запълни бюджетния си дефицит, като събере в аванс всички бъдещи приходи от добив на петрол и природен газ.
- Възнамерява да събере 250 милиона евро, като пусне на пазара финансови инструменти, известни като облигации за застраховка на дълга (Collateral Debt Obligations), и отхвърля идеята, че Гърция ще напусне еврозоната, ако се откаже от споразумението с международните си кредитори.


"Демократична левица"

"Демократичната левица" е социалдемократическа партия, съставена от отцепили се кадри на СИРИЗА и ПАСОК. Партията е сформирана през юни 2010 г. Неин лидер е бившият член на ККЕ и СИРИЗА, адвокатът Фотис Кувелис. На парламентарните избори на 6 май 2012 г. получава 6,1% от гласовете и 19 депутатски места в гръцкия парламент.
Партията определя себе си като лява, но за разлика от други леви партии в Гърция заявява ясни позиции в полза на Европейския съюз. Партията апелира за европейска ориентация, но с ляв подход при справянето с финансовата криза.
Основните идеи на партията са:
социалдемокрация;
лява европейска линия;
стратегия за реформа;
екологична бдителност.
- Партията обещава реформи за борба с корупцията и укриването и неплащането на данъци.
- Кувелис иска Гърция постепенно да напусне споразумението с МВФ и ЕС и настоява, че страната трябва да засили икономическия си растеж, за да изплува от рецесията.
- Според него 60% от гръцкия дълг трябва да бъдат прехвърлени на Европейската централна банка.

Комунистическа партия на Гърция (ККЕ)

ККЕ (Komounistiko Komma Elladas) е основана през ноември 1918 г. под името "Социалистическа работническа партия на Гърция" и споделя марскистко-ленинската идеология. Тя е най-старата гръцка политическа партия, както и единствената в Европа, чийто символ е сърп и чук. През 1924 г. се премименува на "Гръцка комунистическа партия" и приема марксистко-ленинската идеология.
ККЕ е една от малкото значими и влиятелни комунистически партии в Европа, която е успяла да се запази след сътресенията на социалистическата система от 1989-1991 г. В последния гръцки парламент ККЕ бе трета политическа сила с 21 депутати.
- Комунистите са част от гръцкия политически пейзаж от десетилетия, макар че до падането на хунтата през 1974 г. през повечето време бяха забранени.
- Червеното знаме със сърп и чук продължава да им осигурява достатъчно гласове за влизане в парламента (7,5% на предишните избори през 2009 г.).
- Идеологията им е открит марксизъм-ленинизъм вече две десетилетия след рухването на комунизма и Съветския съюз.
- Лидерът Алека Папарига казва ,че целта й е не да спечели властта на избори, а да доведе до слабо правителство, което ще предизвика работническа революция.

"Златна зора"
Никос Михалолиакос започва да издава списание "Златна зора" през 1980 г. Самата партия е основана през 1985 г.
Програмата на "Златна зора" подкрепя културното превъзходство на гръцкия народ и на бялата раса като цяло. Партията се противопоставя на емиграцията и подкрепя депортирането на всички имигранти от ромски произход. Симпатизантите й подкрепят антисемитската идеология и са против марксизма, глобализацията и мултикултурализма.
Символът на "Златна зора" е меандър на червен фон. Партията се вдъхновява от книги като "Моята борба" на Адолф Хитлер и от други подобни писания, описващи превъзходството на гръцката раса.
През юни 2007 г. членове на партията участват в първия масов европейски националистически митинг срещу срещата на страните от Г-8 в Берлин. На 1 октомври гръцката певица от еврейски произход София Папазоглу твърди, че е нападната от членове на "Златна зора". На 19 март 2010 г. офисите на "Златна зора" в центъра на Атина стават обект на бомбени атаки. Те биват напълно унищожени, като има щети и на съседните сгради.
На парламентарните избори през 6 май 2012 г. "Златна зора" получава 6,9% от гласовете и право да вкара 21 депутати в гръцкия парламент.


На 17 юни Гърция ще гласува отново на парламентарни избори в разгара на най-тежката икономическа криза в историята на страната от Втората световна война насам и петата година на рецесия


Говорителят на крайнодясната гръцка партия "Златна зора" Илияс Касидиарис се развилня и направи истинско шоу в сутрешния блок на гръцката телевизия "Антена", удряйки и изливайки вода върху събеседниците си. По време на дискусия в предаването Касидиарис отправи вербални нападки към другите участници и изля чаша вода в лицето на кандидат-депутата на коалицията на радикалната левица СИРИЗА Рена Дуру. След това Касидиарис нападна представителката на Гръцката комунистическа партия Лиана Канели и й нанесе три удара. Прокуратурата на Първоинстанционния съд в Атина издаде заповед за арест на Касидиарис. Eлектронният сайт Нюз ин съобщи, че полицията го издирва, след като е успял да избяга от сградата на телевизията
Снимки БГНЕС

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ