Само сърбите ли са виновни?
/ брой: 291
Международният трибунал за военните престъпления в бивша Югославия осъди бившия босненски сръбски генерал Здравко Толимир на доживотен затвор за ключовата му роля в геноцида в Сребреница. Няма съмнение, че клането в Сребреница беше едно от страшните престъпления, извършени в края на ХХ век. Никой не спори с това. Сребреница обаче далеч не бе единственото зверство по време на кръвопролитния кошмар в разпадащата се тогава СФРЮ. И с това никой не спори, освен Трибуналът в Хага.
Как иначе да си обясним, че за цялото си съществуване Международният трибунал за бивша Югославия осъди над 60 сърби, 12 хървати, петима босненци и двама албанци. Сърбите общо получиха 1112 години (без да се брои последната присъда) затвор, хърватите - 166 години, босненците - 41,5 г., а албанците - едва 19 години. Доживотен затвор получиха петима сърби. Няма обаче нито един хърватин, босненец или албанец с доживотна присъда.
Ето и още един детайл от официалните документи на Трибунала: съдът е освободил двама сърби, седем хървати, трима босненци и двама албанци. Без да дочакат присъда в затвора на съда в Хага умират 13 сърби, двама хървати и един босненец.
Присъдата на Здравко Толимир вероятно е справедлива, но какво да кажем за оправдателните вердикти на хърватите Готовина и Маркач, на косовския командир Рамуш Харадинай? Нима те са невинни? Бившият генерален прокурор на Трибунала в Хага Карла дел Понте, която трудно може да бъде наречена голям приятел на сърбите, след освобождаването на Готовина и Маркач заяви пред сръбския в. "Блиц": "Шокирана съм и съм учудена. Невероятно е, че това се прави, след като Готовина бе осъден от Трибунала на 24 г. затвор. Не мога да се съглася с решението на съдията Мерон. Солидарна съм с народа на Сърбия и с жертвите и пострадалите от операцията "Буря". Съдът имаше всички доказателства за вината на хърватите, но Трибуналът не се вслуша в това и изнесе едно много спорно решение."
Истината е, че в Хага май така и не могат или, по-вероятно, не искат да открият истината за събитията, които разтърсиха бивша Югославия през 90-те години на миналия век. И с право днес Белград се оплаква, че Трибуналът е бил създаден, за да съди сърби.