Промяната е неизбежна
С какво ще запомним 2012 г.
/ брой: 292
Ето че и тази година си отива, остана съвсем мъничко. Въпреки студа навън, краят на годината винаги е най-горещото време. Довършваме несвършеното, правим равносметка, кроим планове за бъдещето.
Всяка година носи свои плюсове и минуси, важното е плюсовете всеки път да са повече. 2012-а не ни донесе нови епохи, глобални пробиви.
2012 се оказа година, изпълнена с напрежение най-вече за Европа. Кризата не отпусна Стария континент през изминалите 12 месеца. "Кризата показа, че сме живели в един илюзорен свят", оплака се неотдавна председателят на Европейската централна банка Марио Драги. Икономическите проблеми поставиха на още по-голямо изпитание европейската солидарност. Увеличи се недоверието на икономически по-силния Север към Юга.
В края на септември с 91,3% подкрепа Конгресът на ПЕС избра за свой президент Сергей Станишев. "Този избор е огромна чест за мен, за моята партия. Това е много сериозна възможност за България и важен знак какво представлява всъщност нашето семейство", заяви новият лидер на европейските социалисти под аплодисментите на водещи политически лидери от цяла Европа
В същото време фискалните антикризисни мерки и трудните реформи на пазара на труда не успяха да създадат нови работни места. Нещо повече, безработицата в Европа достигна рекордни нива, което засили рисковете от бунтове. През 2012-а Старият континент отново бе арена на сериозни протести, вярно, че те не достигнаха нивото през 2011 г., но борбата за права не е затихнала - рано е за свирене на отбой. Още повече че предлаганите досега мерки не дадоха кой знае какъв резултат. Ясно е, че е необходима нова политика.
Преди броени дни в първото си годишно обръщение към Федералното събрание от началото на новия си мандат руският президент Владимир Путин обеща да укрепи икономиката и военната мощ на страната и разкритикува чуждестранните порицания за състоянието на демокрацията и опитите за външна намеса във вътрешните работи на Русия
Според лидера на ПЕС и БСП Сергей Станишев е наложителна промяна на подхода и на инструментите за преодоляване на кризата на Стария континент. На конференцията "Европейски диалог 2012" той набеляза четири основни стъпки за преодоляване на кризата в Европа.
На първо място, Станишев изтъкна значението на солидарността. По думите му само ако се помага на страните със затруднения, може да се разчита, че Европа ще започне да преодолява кризата. Според президента на ПЕС трябва да се търси причината за кризата в нерегулирания пазар, който отключи проблемите в икономиките на Европа.
На 14 октомври австриецът Феликс Баумгартнер стана първият човек, извършил успешен скок с парашут от стратосферата. Той постави няколко рекорда - за скок от най-голяма височина, изкачване на управляван балон и скорост на свободно падане на парашутист. Освен това преодоля свръхзвуковата бариера без помощта на механични средства
Затова като втора стъпка Станишев открои необходимостта от ефективно регулиране на пазарите, реализиране на политиката на инвестиции, създаване на работни места и подкрепа на дребния и средния бизнес.
Третият важен елемент според лидера на ПЕС е насочването на европейския бюджет към инвестиции.
Четвъртият отговор, който Станишев дава за справяне с кризата, е наличието на ясен демократичен процес на взимане на решения в Европа. Президентът на ПЕС обясни, че когато решенията се взимат на тъмно, хората губят доверие в ЕС.
С какво друго обаче ще запомним отиващата си 2012 г.?
Избори
През тази година в света имаше няколко решаващи избора.
Русия
Изборите за президент на Русия се проведоха на фона на забележимо оживление на обществения и политическия живот в страната. С Владимир Путин се конкурираха лидерите на три регистрирани партии и един независим кандидат. Путин обаче безапелационно спечели още на първия тур с над 60% от гласовете.
САЩ
Кандидатът на американските демократи Барак Обама убедително спечели втори президентски мандат. Действащият президент получи 303 гласа, докато републиканецът Мит Ромни бе подкрепен от само 203 делегати.
До последната минута политолозите не смееха да посочат кой ще е победител, социологическите проучвания свидетелстваха, че двамата кандидати вървят "рамо до рамо". Резултатите от изборите обаче показаха, че Америка както и преди предпочита демократите.
Франция
Социалистът Франсоа Оланд е новият президент на Франция. За първи път след Франсоа Митеран (1981-1995) Франция се оглави от ляв президент. Саркози пък стана 11-ият държавен лидер от еврозоната, принуден да напусне поста си след началото на кризата през 2008 година. Като пое мандата си, Оланд хвърли ръкавицата на германския канцлер Ангела Меркел, превърнала политиката на икономии едва ли не в условие за членство в еврозоната. Оланд направо заяви, че икономиите не могат повече да бъдат единственият вариант за Европа. Тези негови думи бяха приети като призив за въставане срещу икономическата политика, която Германия заложи в пакта за бюджетна стабилност.
"Изборът на Оланд е голямо събитие за Европа, защото дава шанс за промяната на цяла Европа. Тази победа е пълно отрицание на лудостта Меркози, която задушава икономическия растеж на Европа през последните две годин", така лидерът на европейските социалисти (ПЕС) и на БСП Сергей Станишев коментира изборната победа на Франсоа Оланд на президентския вот във Франция.
Сърбия
Сърбия също направи съдбоносен избор тази година, като избра националиста Томислав Николич за президент. Победата му на втори тур срещу умерения реформатор на поста Борис Тадич бе неочаквана и се сравни от анализаторите с политическо земетресение. Победителят обаче обеща да запази стратегическата ориентация към Евросъюза, но и да реши вътрешните проблеми на страната. Безработицата в Сърбия е 24 процента, външният дълг - 24 милиарда евро. След две поредни загуби от Тадич, Николич сега взе реванш. Бивш вицепремиер при Милошевич, той бе във властта и при бомбардировките на НАТО срещу режима през 1999 година. Навремето заяви, че предпочита съюз с Русия пред члество в Евросъюза, но напоследък смекчи риториката си.
Китай има нов лидер
През 2012-а и Китай се сдоби с ново ръководство. Новият лидер на страната е Си Цзинпин - досегашният вицепрезидент на Китайската народна република.
58-годишният Цзинпин бе избран за генерален секретар на Китайската комунистическа партия и застана на мястото на досегашния президент (председател) Ху Цзинтао.
Си принадлежи към т.нар. пето поколение китайски ръководители, на които им предстои да управляват Китай през следващите 10 години. Страната трябва да продължи реформите и отварянето си към света, заяви в речта си на конгреса на Китайската компартия Си Цзинпин. Според него корупцията и отдалечаването от хората са двете основни предизвикателства, с които партията и правителството трябва да се справят.
ПЕС избра Станишев
С 91,3 процента от гласовете Сергей Станишев бе избран за председател на Партията на европейските социалисти (ПЕС) на деветия конгрес на организацията в Брюксел. В гласуването участваха партии от левия политически спектър в ЕС с общо 336 гласа. Досега Станишев бе начело на ПЕС с временен статут, след като пое поста преди 10 месеца от оттеглилия се по лични причини Поул Нируп Расмусен. Тази есен Сергей Станишев получи подкрепата за пълен мандат от две и половина години като ръководител на ПЕС.
В своето слово пред делегатите на форума Станишев очерта насоките в бъдещата си работа, в която акцент ще е излъчването на единен кандидат на европейската левица за бъдещ председател на Европейската комисия.
Цел на левите в Европа ще бъде и спечелването на изборите за Европейски парламент през 2014 година.
ООН даде на палестинците нов статут
Общото събрание на ООН одобри с голямо мнозинство резолюция, с която се повиши статутът на Палестинската автономна власт от общност в държава-нечленка. Документът беше приет със 138 срещу 9 гласа и 41 въздържали се. Три страни не участваха във вота. Франция, Русия и Китай гласуваха "за", докато САЩ гласуваха против, а Великобритания се въздържа. Сред 41-те въздържали се страни бяха България, Германия, Австралия, Босна, Хърватия, Черна гора, Южна Корея, Румъния, Словения. Вотът не означава официално одобряване на създаването на държава Палестина.
Катаклизми
Напоследък все по-често мислим за края на живота на Земята през 2012-а. Тези тревоги се засилиха заради поредицата от природни бедствия, които се случиха в много страни. В сравнение с 2000 година се наблюдава 20-процентно увеличение на броя на природните бедствия, твърди статистиката.
Нивото на Световния океан се надига много по-бързо, отколкото се предвиждаше преди, предупредиха учените. Използвайки последните спътникови данни, например, изследователите от Потсдамския институт за климатични промени открили, че през изминалите 20 г. нивото на Световния океан се е вдигало средно с 3,2 милиметра годишно, което е с 60% по-бързо, отколкото прогнозираха експертите на ООН.
Най-топлата година
Според данните от доклада на Световната метеорологична организация, представен по време на конференцията на ООН за промените в климата, периодът от януари до октомври 2012-а е бил девети в списъка на най-топлите за цялата история на метеорологичните наблюдения от 1850 година. Както отбеляза организацията, 2012 г. е започнала със средния по сила феномен Ла Ниня. Този феномен се характеризира с необичайно охлаждане на повърхностните води в централната и източната част на тропическата зона на Тихия океан. Този процес е противоположен на Ел Ниньо, който се свързва със затоплянето на океана.
Години, през които се наблюдава Ла Ниня, обикновено са с 0,1-0,15 градуса по-студени от другите, и 2012-а не е била изключение. След изчезването на Ла Ниня през април обаче температурите се оказали стабилно по-високи от исторически средната и периодът от май до октомври се оказал шести в история по средна температура.
Освен това рекордно ниска се оказа минималната територия на морския лед в Арктика, припомнят метеоролозите. Показателят за 2012 г. от 3,41 милиона квадратни километра се оказа с 18% по-малък от предишния антирекорд, регистриран през септември 2007 година.
Трагично време за журналистите
През 2012 г. при изпълнение на служебните си задължения загинаха 119 журналисти. Повечето от тях станаха жертви на конфликта в Сирия, но не в резултат на боевете, а от ръцете на наемни убийци. Тези факти направиха годината най-трагична за последните 15 г., пише в доклада на Международния институт по печата. Най-несигурната страна през 2012-а е Сирия, където журналистическите командировки са завършили с гибелта на 36 представители на печата. В Сомалия по заповед са били убити 16 журналисти, при това убийците не са били дадени под съд.
Сред другите опасни страни експертите посочват Мексико, където през тази година загинаха седем журналисти, Пакистан и Филипините, където са били убити петима репортери.
Човечеството е на крачка от глада
Вече за шести път през последните 11 години човечеството консумира повече храна, отколкото произвежда, твърдят експертите. Заради лошата реколта през 2012 г. в САЩ, Австралия, Русия и другите страни износителки на продоволствие зърнените резерви на човечеството ще намалеят чувствително. Това може да направи заплахата от глобален глад напълно реална.
"Ние не произвеждаме толкова, колкото консумираме. Именно затова резервите от зърно намаляват. Предлагането на световния продоволствен пазар е толкова слабо и резервите са на такива ниски нива, че ако през следващата година стане някое непредвидено събитие, вече няма да имаме пространство за маневриране", предупреди главният икономист на Продоволствената и селскостопанска организация на ООН (ФАО) Абдолреза Абасиан.
А какво ни готви 2013 г.? Засега е ясно само едно - лек живот не се предвижда...