Катаклизмите на човечеството
Костите на английски генерал-наемник почиват в казанлъшкия девически манастир
/ брой: 19
Английският генерал Леман паша е погребан зад постройките на обителта "Въведение Богородично", която се намира в западната част на двора на казанлъшкия девически манастир. Това известие направи още преди десетина години научният работник от местния музей "Искра" Радка Инджиева. Кой знае защо, тази уникална и много трагична история потъна в забрава. Ето възстановката на тогавашния разговор.
От историята е известно, че след разгрома на турските войски през августовските боеве на 1877 г. за превземането на прохода Шипка Сюлейман паша е свален от командването на турските части и изправен пред военен трибунал. Той трябвало да отговаря за провала на най-важната битка в руско-турската война. Според намеренията на турското командване войските трябвало да преминат прохода и да ударят в гръб руските военни части, които са обсадили Плевен. Това трябвало да реши изхода на войната.
Почти неизвестно е обаче, че след като Сюлейман паша не се справил в прохода, за командири на турските части били изпратени трима висши офицери от Германия и Англия. За да се покрият от международен скандал, те били покръстени с турски имена. Сред тях бил и англичанинът Леман паша, който имал чин генерал в английската армия. От 17 септември 1877 г. до края на същия месец имало няколко много сериозни атаки срещу бранителите на прохода, които били отблъснати.
По време на тези сражения бил ранен английският генерал Леман паша. Раненият военачалник бил докаран в девическия манастир "Въведение Богородично" в Казанлък, където вече била настанена английска санитарна част. Въпреки усилията на медиците техният съотечественик починал от раните си.
"Това е още едно доказателство, че по време на тази война турците са били подкрепяни от англичаните по всякакъв начин", потвърди още тогава Радка Инджиева от Регионалния исторически музей "Искра" в Казанлък. Според нея фактите на историята се преплитат и с една легенда, че в предсмъртния си час Леман паша поискал тялото му да бъде погребано пред самата врата на християнския храм "Въведение Богородично" в женския казанлъшки манастир. Според неговата представа, или представата на летописеца, така всеки, който влизал в храма, щял да тъпче с нозете си гроба му. По този начин прекръстеният англичанин поискал да получи своето възмездие за измяната на Христовата вяра.
"Доколко тази легенда отговаря на истината, е трудно да съдим днес, разсъждава на глас Радка Инджиева. Но е факт, че когато е започнал строежът на притвора на храма, това е куполното покритие пред входа, е направена ексхумация на костите на Леман паша и те са преместени на днешното им място - зад обителта".
Нашият екип видя нещо изключително рядко срещано в надгробната култура на България, особено в християнски манастир. На гроба на английския генерал, който се е покръстил в турска вяра по политически причини, един зад друг стоят християнски кръст, надписан с латиница, и почти прилепена до него надгробна плоча с надпис на арабски език. В днешното ни време за съжаление трябваше да положим усилия да намерим плочата с арабски писма, която беше "паднала по очи" пред християнския паметник. В това могат да търсят "знак от небето" само наивниците, но истината е, че всички, които знаят за тази покъртителна история, трябва да просто да преклонят глави пред мъчителните катаклизми на човечеството.
Интересно е да се знае, че само няколко месеца след смъртта на Леман паша, в началото на 1878 г., част от Брянско-Орловските части на руски войски били настанени в Девическия манастир. Там бил устроен и полеви лазарет, където се грижили за болните и ранените. Някои от тях завинаги останали на това място и днес техните гробове са наредени около североизточната страна на храма.