14 Ноември 2024четвъртък12:20 ч.

Крайно време е

/ брой: 182

автор:Мая Йовановска

visibility 4044

Заетите в България гравитират около 3 милиона души. Икономист прогнозира, че в следващите 10 г. у нас работната сила ще намалее с повече от 400 хиляди души. Активните хора на трудовия пазар все повече намаляват. За да се реши проблемът със задълбочаващия се недостиг на работна ръка, експерти препоръчват в доклад отложено пенсиониране и активно включване в пазара на труда на хората между 60 и 69-годишна възраст. Според тях именно хората от тази възрастова група ще спасят трудовия пазар на Европа.
Според статистиката, сочена в доклада, с увеличената пенсионна възраст в България нивото на ангажираност на хората над 60 г. на трудовия пазар е по-високо от средното за ЕС. През 2023 г. над 60% от хората на възраст между 60 и 64 г. у нас продължават да работят, което ни нареждало на 11-то място от 27-те държави-членки.
Една от най-тежките диагнози на съвремието ни - демографската криза, все повече се задълбочава. Въпросът е прави ли се реално нещо по въпроса от държавата. Всички знаем, че и въпросът и отговорът са риторични. И да се прави нещо то е спорадично, на парче или колкото да се каже, че нещо се прави.
Независимо от гореспомената статистика, знаем, че хората във възрастта около пенсиониране са особено нежелани от масата български работодатели. Независимо, че точно в този период са най-квалифицирани. Ясно е обаче, че тази криза няма как да бъде преодоляна само и единствено чрез по-активното използване на т.нар млади пенсионери (дори това да се случи). Запитаха ли се висшите чиновници как да не гоним младите от страната. Защото тук държавната политика може да има голяма роля - като започнем от стимули, които да накарат хората да правят семейства и деца и стигнем до осигуряването на по-добра бизнес среда за предприемачите. Поредица от правителства обаче не направиха нищо, освен регулярното, но мизерно повишаване на минималната работна заплата. Която едва покрива екзистенциалния минимум за храна и сметки. А за жилище, а за образование, а за култура, а за отдих? Същевременно знаем, че близо половината работещи в страната получават малки заплати.
Крайно време е тези, на които ние плащаме заплатите, да се запитат как и защо населението ни падна под 6,5 милиона, а раждаемостта под 1%.

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 66

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 70

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 68

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 60

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 73

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ