14 Ноември 2024четвъртък14:14 ч.

Наши и "чужди"

/ брой: 32

автор:Ева Костова

visibility 1492

При никакви условия 63 процента от българите не биха станали приемни родители. Нещо повече - те не искат да станат родители на "такива" деца. Сред причините за ширещото се нежелание е, че в приемна грижа се настаняват деца, изоставени от родителите си, че всяко четвърто дете е жертва на насилие, а други са настанени там от държавата поради бедност. Но и при тези, които са готови за приемно семейство, липсват стимули и грижа от държавата. Въпреки демографския ни срив. Доходите ни са най-ниските в Европа, безработицата скача още повече в кризата, нови работни места трудно се намират. 

А гражданският договор за приемната грижа не дава право на осигуровки по болест, безработица, майчинство и пр. В тоталната бедност днес в България хората едва смогват с отглеждането на собствените си деца, камо ли да хранят още няколко гърла, водени само от алтруизъм. 

Приемната грижа предполага в семействата да растат собствени и приемни деца, без да се делят едните от другите. Защото децата са много чувствителна "материя" и без грешка долавят и най-малката несправедливост. Изоставените деца у нас не са малко, а грижите за тях в приемното семейство са гаранция, че те ще израснат като "другите". Българчета отиват в приемни семейства или са осиновявани и по света. Знаем случаи, при които нашенчета с недъг биват излекувани от новите родители и върнати към нормален живот. Разбира се, в друга среда, при други финансови и здравни възможности, но без стигмата "родени в България". Колко струва добрата нормативна база, ако накрая деца се озовават на улицата без дом и храна дори? Не е нормално да осиновяваме бездомни животни, а да подминаваме децата. Това само показва, че сме забравили що е милост и грях. Че сме обръгнали откъм човещината, която винаги е била присъща на българина.  

Не призовавам да станем всички приемни родители, но у нас не са малко тези, които тънат в лукс и разкош за чудо и приказ. Те няма да дадат хляб и подслон на изоставени деца. Но много други биха могли да познаят детския смях и радост в детските очи. Наред със сълзите. Колко струва детският смях?

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ