09 Юли 2024вторник08:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Разговор

Мажд Алгафари: България е държава-транзит

Гладът е основната причина за мигрантската криза и наплива на все повече бежанци към Европа, казва известният преводач и журналист

/ брой: 183

автор:Таня Глухчева

visibility 708

Интервю на Таня Глухчева


"Натискът от Турция продължава и ще се засили. Трябва да държим сериозно фронта на границата"

МАЖД АЛГАФАРИ е български журналист и преводач от арабски произход. Роден е на 28 октомври 1967 г. в София. Син е на българка и сириец. Девет години е живял в Сирия. Известен е с преводаческата си дейност, заради което често е търсен за съдействие от институциите, занимаващи се проблеми, свързани с мигрантите.

- Г-н Алгафари, зачестиха случаите със залавяне на бежанци от Африка у нас, а като че ли мислехме, че вече не идват. На какво се дължи новата "вълна", ако можем да я наречем така?

- Да, можем да я наречем "вълна", тъй като това, което става в света в момента, най-вече икономическата криза, инфлацията, вдигането на цените, липсата на основни продукти като пшеница и др., създават глад. Именно този глад кара хората да тръгнат.

Те не тръгват, защото има война или други подобни събития. Но до някаква степен се оправдават с това и някои си измислят истории как джихадисти, групировки ги карат да се борят от тяхно име. Но основната причина е гладът. И това ще продължава.

- А защо виждаме предимно млади мъже да идват? Какво става с жените и децата, остават да гладуват?

- Основно става дума за хора, които идват от Турция. Кой стигнал до Турция - стигнал. Но от там, да речем, до Германия - сумата е около 5000 евро на човек, да не кажа и повече.

По-добре е само мъжът да тръгне, да стигне донякъде, дори България, да поиска тук статут на бежанец, да го получи и в момента, в който го получи, вече има право да подаде молба за събиране на семейството. В момента, в който одобрят събирането на семейството, той го кани, прибира си го от Турция и така то може съвсем законно да влезе. Реално погледнато - за много по-малко пари. Ако жените и децата трябва да дойдат с трафикант, ще струва може би 10 000 евро, а така за 200 евро, ще ги вкара в България, всичките. Затова тръгват първото мъжете. Пък и жените и децата да не преживяват това нещо по горите, пътищата...

- Как България да се справи с този проблем?

- Което и да е правителството след изборите, трябва по някакъв начин да се пребори с всичко това. Защото, малко или много, България не може да поеме толкова голям натиск от Турция. 

Освен това масово, да не кажа 95% от тях, продължават директно за "заветната Европа", за Запада. Уж по-хубавия свят. Но вече много от тях установяват, че там не е нещо много по-различно от тук, в България. И вече доста семейства - по-разумните, сирийците и иракчаните - остават. Афганистанци, северноафриканци - така са ги излъгали, вярват на трафиканта, идват, продължават към Западна Европа и не искат да слушат никой.

- Преди години журналистката Елена Йончева сигнализира за нередности при изграждането на оградата на границата ни с Турция. Това много бързо се забрави...

- Тя хубаво сигнализира, но същите сигнали сега са в пъти повече и няма кой да им обърне внимание. Надявам се, че правителството се е заело сериозно с този проблем.

Натискът на мигранти от Турция ще се засили и ще продължава. Редно е да се вземат спешни мерки, които да го спрат.

- В Западна Европа - особено в Италия, Испания, Франция, Великобритания - всеки ден спасяват мигранти от удавяне. Понякога по стотина на ден. Това ли допринася крайнодесните популистки партии да стават все по-предпочитани от избирателите там?

- До някаква степен и това играе много важна роля в тези страни. Защото при тях проблемът е вече доста сериозен. При нас - не чак толкова. Ние се считаме като държава-транзит. Нямаме толкова голям проблем с идващите в България, защото те влизат и излизат, при нас е преходът. Но в Западна Европа това е нещо, което е открай време, и те са вдигнали ръце. 

Отидете в Италия и ще ги видите - пълно е с мигранти по улиците. Продават чорапи, чанти, какво ли не. И държавата е вдигнала ръце. Ние, слава богу, не сме стигнали дотам. Но... пак предупреждавам - не е късно и нищо чудно, ако така продължава тази вълна, и това да се случи. Т.е., ако се затвори изцяло границата към Сърбия, това означава, че тези, които влизат от Турция, ще остават тук. Трябва да държим фронта сериозно на границата с Турция.

- Излезе новината, че Гърция ще внесе предложение мигрантите, на които им е предоставено убежище, да работят поне 3 години в съответната страна. Какво мислите по този въпрос и какви други решения могат да се намерят?

- Това наистина е много добро решение, поне според моите преценки. По този начин на тези, които влизат в България, ще им бъде осигурена работа, преди да хукнат за Германия, да работят там и да помагат за развитието на немската икономика. Ще помагат да развият българската, която има голяма нужда от работна ръка.

Противно на това, което се говори, че идват заради социалните помощи. Честно казано, масово идват да работят. Особено като говорим за сирийци и иракчани - те са работливи хора, искат да работят. Това, което правя в момента, е да им създавам работни места, да изкарат някой лев и много от тях вече дори искат да останат в България. Наистина имаме нужда точно от такава работна ръка - в строителството, земеделието, животновъдството, навсякъде, където не се изисква толкова много знанието на език.

От друга страна, афганистанците са черна работна ръка. Където да им дадеш работа - в земеделието или строителството, те не разбират от нищо. Масово стават за общи работници, но не повече от това. Дори и за такива трудно стават. Ти му казваш какво трябва да направи, той седи и те гледа, и не разбира. Нямат логично мислене. Става въпрос за хлапета на 15, 16 дори 20 години, които през живота си никога не са работили. Затова масово бягат в Германия.

През последните няколко години там много се разви незаконната, черната работна ръка. Ако не се лъжа, преди година в България обсъждахме такъв случай с българи и румънци, работещи при ужасни условия в месокомбинат - затворени, не могат да мърдат, да излизат от предприятието и... бяха нелегални. С афганистанците точно това се случва. Изпращат ги някъде из провинциите, работят в затворени предприятия и общества и никой нищо не знае за тях.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Енергетиците станаха заложници на хаоса във властта

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 127

Предлагат по-висок таван на ваучерите за храна

автор:Дума

visibility 1170

/ брой: 127

Започват проверки на екскурзоводите

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 127

Започва ремонтът на Дунав мост

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 127

Лондон иска рестарт на диалога с ЕС

автор:Дума

visibility 1334

/ брой: 127

Французите гласуваха на втори тур

автор:Дума

visibility 1253

/ брой: 127

България и Китай стават все по-близки

автор:Таня Глухчева

visibility 1344

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 1173

/ брой: 127

Галактически кабинет

автор:Александър Симов

visibility 1349

/ брой: 127

Посланията на Орбан в Москва

visibility 1215

/ брой: 127

Нов сюжет за "Параграф" 22 "написа" вотът "2 в 1"

автор:Юлия Кулинска

visibility 1235

/ брой: 127

Байдън задълбава кризата на „дълбоката държава“

автор:Юри Михалков

visibility 1313

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ