Еврото причинило само половината от инфлацията
/ брой: 31
Въвеждането на еврото не е довело до съществени допълнителни инфлационни ефекти през първия месец на 2026 г. Предварителният анализ на Европейската централна банка и Българската народна банка показва, че валутната промяна е била съпътствана от ограничен и временен ценови ефект в размер на 0,3-0,4 процентни пункта върху месечната инфлация през януари. Това съобщи управителят на БНБ Димитър Радев на икономически форум, организиран от сп. "Икономист".
Както е известно, отчетената от НСИ месечна инфлация през януари бе 0,7%, само половината от която е била породена от въвеждането на еврото. От гледна точка на паричната политика тези развития са в рамките на предварителните очаквания, посочи Димитър Радев, като предупреди, че трябва да се прави разграничение между краткосрочните ефекти от въвеждането на еврото и дългосрочните процеси на сближаване на цените.
Потребителската кошница е с 6 евро по-скъпа от началото на годината, обяви Владимир Иванов от Координационния център за еврото. Той обясни, че ръстът е свързан основно със сезонни фактори при зеленчуците, а не с еврото.
„В момента имаме изцяло сезонния фактор. Червен пипер - над 100%. Зелен пипер - над 100%. Тиквички - над 100%“, каза Иванов по БТВ. "Високите цени на зеления пипер, червения пипер и тиквичките са доста стряскащи, както и на краставиците. Просто има много малко предлагане. Но всичко това е съвсем закономерно, пазарен фактор и не е свързано с еврозоната и с еврото“, смята той.
Месец и половина след влизането на България в еврозоната и малко повече от две седмици, след като плащаме само в евро, „най-главният резултат е, че сме минали много гладко през процеса“, заяви Владимир Иванов.
