Може да останем без бензин през март
Спешно променят законодателството, за да не се стигне до криза с горивата
/ брой: 4
От март можем да останем без бензин, алармира Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. Въпросът стои от година и половина, но ако не бъде решен скоро, не знаем как ще доставяме бензин, обясни той.
Проблемът е, че от средата на февруари няма да може да бъдат добавяни етери в бензина като биогориво, защото етерът няма да се счита за биодобавка. Ако доставчиците на горива слагат етери като биогориво, ще бъдат глобявани с 20 хил. лв., а ако въобще не слагат биодобавки, глобата е 50 хил. лв. Затова от браншовата асоциация настояват етерите да бъдат включени като възможна биодобавка към бензина.
"Имаме подготвен закон за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, имаме готовност в рамките на следващата седмица, спазвайки процедурата, да го подложим на обществено обсъждане и да го внесем като законодателна промяна от името на правителството". Това каза на пресконференция министърът на енергетиката Владимир Малинов в отговор на въпрос има ли опасност България да остане без бензини от март. "Надявам се депутатите да работят заедно с нас", каза още Малинов.
Поправката на първия и третия хидроагрегат на ПАВЕЦ “Чаира” ще бъде извършена от японска фирма и австрийски консорциум. Договорът с тях е бил подписан вчера, обяви министърът.
В края на декември вторият хидроагрегат на ПАВЕЦ “Чаира“ възобнови своята работа и вече повече от 72 часа предоставя своите услуги на електропреносната система и на българските потребители, напомни министърът.
ПАВЕЦ “Чаира“ е важен не само за балансиране на българската електропреносна система и за сигурността на доставките, но също така и за възможността за интегриране и продължаване растежа на възобновяемите източници в електроенергийния микс на България, подчерта той.
ПАВЕЦ “Чаира” беше извън оперативна способност повече от три години, а той е от ключова важност. "Именно за това се надявам, че с подкрепата на тези световни компании с доказан опит и експертиза, още в началото на 2026 г. ще може три от четирите хидроагрегата да работят и да осигурят над 600 MW в двата режима - помпен и дрениращ", посочи министърът.
Тази стъпка не отменя нашата цел в дългосрочен план I и IV хидроагрегат да бъдат изцяло подменени, за да осигурят устойчивост и предвидимост на българската енергетика, увери той.