19 Ноември 2024вторник06:09 ч.

Есента и зимата помагат на цистита

Горещ чай и топли бани на краката прогонват страданието

/ брой: 289

автор:Аида Паникян

visibility 2081

Промяната на времето и преходните сезони обострят цистита, казва урологът проф. д-р Митко Цветков. Той обяснява, че циститът представлява възпалително заболяване на лигавицата на пикочния мехур и "обича" повече жените. Една от причините за тази "несправедливост" проф. Цветков обяснява с анатомията на пикочния канал. При жените е по-къс - 3 до 5 см, по-широк и прав и затова по него много лесно бактериите могат да достигнат до пикочния мехур. При мъжете е по-дълъг - 20-22 см и прави "завои".
Симптомите на цистита са често уриниране, парещо чувство при уриниране, притискане в долната част на корема, силно миришеща урина и дори кръв в урината.
Най-опасна е простудата, когато обхване областта на кръста и таза. Традиционно изострянето на цистита се свързва с прекомерното охлаждане. То предизвиква намаляване на резистентността на организма, особено на местния имунен отговор и в резултат на това инфекцията се размножава активно и попада в пикочния мехур, предизвиквайки възпалителна реакция.
Друга предпоставка за прояви на заболяването са и гинекологичните инфекции. 
В зависимост от протичането се различават остри и хронични цистити. Циститът бива инфекциозен (на бактериална, вирусна, гъбична основа) и неинфекциозен (радиационен, лекарствен), обясняват специалисти.
Вземането на навременни мерки за трайното лечение на този здравословен проблем намалява почти изцяло вероятността той да се превърне в хроничен и дори да се "качи" към бъбреците, категоричен е проф. Цветков. Той препоръчва още при първите симптоми да бъдат затоплени краката, кръстът, тазът и незабавно да се пият диуретични чаеве. Ако след тези мерки симптомите не преминат до ден-два, трябва да бъде потърсен специалист - уролог и гинеколог, допълва проф. Цветков. Освен прегледа лекарят назначава общо изследване на урина и микробиологично, както и антибограма. Важно е да се види количеството на левкоцитите, кой микроорганизъм е причинител на болестта и с кой точно антибиотик или химиотерапевтици да се лекува. Проведете целия курс на лечение и не спирайте изписания ви антибиотик до последното хапче, казва проф. Цветков. Той пояснява, че на 3-тия ден след последното хапче трябва да бъдат направени нови изследвания на урината, за да се види резултатът от лечението.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ