27 Декември 2024петък20:49 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Геополитика

Планът на Тръмп за Украйна:

Преговори за мир или за замразяване на мира

Подходът на новия президент на САЩ предвижда лек за симптомите, докато Путин предлага рецепта срещу болестта

/ брой: 232

автор:Юри Михалков

visibility 3212

Първоначално намеренията на Доналд Тръмп да спре войната в Украйна се възприемаха едва ли не мистично обнадеждаващо, сякаш той като магьосник с един замах на вълшебната пръчица ще възцари мира там, едва ли не за 24 часа. Но колкото повече време минаваше от огласените му намерения, толкова повече се засилваше скептицизмът за изпълнението им.

Предстартови позиции

Хайде да видим какви са предстартовите позиции на САЩ и Русия за Украйна. В медиите на САЩ вече бяха разкрити нови подробности за стратегията на екипа на Тръмп към мир в Украйна. Първо, американската страна ще настоява за прекратяването на огъня на ранните етапи от преговорния процес, за да бъде замразен конфликтът, докато Русия и Украйна водят преговорите, разкри Си Ен Ен, позовавайки се на двама осведомени източници от преходния екип на Тръмп. Войната ще бъде замразена по установената към момента фронтова линия, без буферни зони, миротворци и търговия с територии.
Второ, предвижда се Украйна да получава помощ от САЩ само ако започне преговорите, а Москва ще бъде предупредена за засилване на подкрепата за Киев, ако се откаже от мирния диалог.
Трето, Украйна да се откаже за дълъг период от време от влизане в НАТО, като дотогава получи гаранции за сигурност по двустранните договори и оръжейни доставки.
Четвърто, на Русия се предлага частична отмяна на санкциите, за да се поощри участието й в преговорите, но доставките на нефт и газ може да бъдат обложени с допълнителен данък, който да отиде за възстановяването на Украйна (очевидно пак със същата цел).
Пето, официално Украйна не признава отказа от каквито и да е територии, но ще се откаже от връщането им по военен път и ще приеме политика на дипломатическо и продължително връщане.
Екипът на Тръмп вече очерта контурите и на подхода си. „Как да накараме двете страни да седнат на масата, за да сложат край на тази война? Каква е рамката за сделка, независимо дали е споразумение или примирие, и кой да седи на тази маса? Това са нещата, за които аз и президентът Тръмп ще работим“, изтъкна наскоро пред „Фокс нюз“ номинираният за президентски съветник по националната сигурност Майкъл Уолц.
Си Ен Ен твърди още, че Тръмп води активни консултации по този план, но засега „е твърдението да се говори“ каква ще бъде стратегията на Белия дом за Украйна, както уточняват двамата източници. За всеки случай Майкъл Уолц уверява, че Вашингтон ще задейства плана веднага след заклеването на президента на 20 януари.
Прави впечатление отпадането на един важен пункт в американския план, за който бе изтекла информация - Русия да си запази правото върху Крим и 4-те области с преобладаващо рускоезично население (Донецката, Луганската, Запорожката и Херсонската), по-голямата част от които са вече под неин контрол. Екипът на Тръмп дори опроверга предложението на стратега на Републиканската партия Брайън Ланза, според което Украйна трябва да се откаже от Крим. Отпаднало е засега и предложението за разполагането на миротворци (главно от Запада) в буферната зона, срещу което имаше сигнали от Русия. Не присъства и уточнението за 20-годишен срок на отложеното членство на Украйна в НАТО.
Руската страна неведнъж обявяваше официално как вижда регулирането на конфликта. Най-новите й предложения бяха официално формулирани от Владимир Путин на 14 юни на среща с ръководството на МВнР:
– признаването на статута на Крим, Донецката, Луганската, Херсонската и Запорожската област като региони на Русия;
- изтеглянето оттам на украинските сили;
- неблоков и безядрен статут на Украйна;
- нейната демилитаризация и денацификация;
- отмяна на антируските санкции.
По думите му това е инициатива не просто за стопиране на конфликта, а и за неговото политико-дипломатическо регулиране. Контурите на руския подход Путин доразви на пресконференция в Астана в хода на посещението си в Казахстан миналата седмица. Тогава той каза, че за Украйна е поставял условия не за преговори, а за мир: „Не съм казвал, че това са предварителните условия за преговори. Аз просто говорех за нашите условия за мир… за мир, дългосрочен, устойчив“.

Различията

Усещате ли разликата в двата подхода? Медицински казано, американският набляга върху облекчаването на симптомите на заболяването, докато руският - върху отстраняването на причините за болестта.
Всъщност между двата пакета предложения единственото общо нещо е необходимостта от преговори, и то с условия. Така шансът за края на войната се крепи на един много тънък конец. Неслучайно френският в. „Фигаро“ констатира, че интересите на Тръмп и Путин не съвпадат. Сегашният план на Тръмп е неприемлив за Русия по няколко причини. Първо, тя няма да приеме началото на преговорите със спирането на огъня, защото вече е сърбала попарата на Минските споразумения. Тях Западът използваше не за регулирането на конфликта още в началния му етап, а за да натрупа украинската армия „мускулна маса“ с цел подчиняване на отцепилите се региони, които бяха отхвърлили диктата на Киев. Това със задна дата го признаха самите „нормандски посредници“ Меркел и Оланд. Затова и висши руски представители вече отхвърлиха замразяването на конфликта. Освен това на бойното поле руската армия печели войната, а историята не познава случай, при който воюваща сила да спре победния си ход преди капитулацията на противника – това се признава и на Запад.
Второ, Русия няма да приеме преговори или мир, при който да се съхрани перспективата за членство на Украйна в НАТО, което тя с основание смята за заплаха за своето съществуване – просто там САЩ ще сложат ракети, които за броени минути ще достигнат до Москва, както вече поясни Путин. Ето това е червената линия, от която Русия никога няма да отстъпи.
„Крим бе част от Русия в продължение на три века… Това е руска култура, те говорят руски, те са руснаци. Не може да се очаква, че Путин ще стои настрана, докато ги убиват“, това каза наскоро в ютюб-канала „Dialogue works“ американският политолог Пол Крейг Робъртс. Защитата на руския етнос не само в Крим, но и в Източна Украйна е другата червена линия, от която Кремъл няма да отстъпи. Но в плана на Тръмп няма и намек за такава защита и за свързаното с нея руско изискване за денацификация на Украйна.

Опции за (не)отстъпчивост

Малко вероятно е Путин да клъвне на тръмпистката въдица и да намигне на САЩ в противоборството им срещу Китай в замяна на украинското уреждане по руски вкус. На Запад вече допускат Тръмп да хвърли такава въдица. Известно е обаче, че Путин мрази до гроб предателите.
Изобщо сегашният план на Тръмп прилича повече на мир за запазването на Украйна като плацдарм за продължаване на хибридния конфликт срещу Русия до възможния й на няколко части заради заграбването на природните й ресурси. Тоест това е мир по американски, макар и не напълно „байдъновски мир на дълбоката държава“.
В наскорошно интервю за германския в. „Билд“ клиничният русофобски сенатор Линдзи Греъм предположи, че "Тръмп може да не се интересува толкова от геостратегически съображения, колкото от пари“. В Украйна има много залежи на титан, литий, газ, но всички те са в завзетите територии от Русия. Вече стана ясно, че тя е направила това не заради ресурсите, каквито има предостатъчно. Ако Тръмп се поддаде на бизнес нюха си и приложи към тези ресурси любимия си девиз „Първо Америка“, която отгоре на всичко има и най-развитите технологии за добиването им, тогава май отсега ще трябва да сложим кръст на украинското регулиране. Неслучайно въпросният сенатор резюмира, че „всичко това са силни аргументи в полза на конфронтацията срещу Русия“.
Разбира се, предстартовите позиции на САЩ могат да претърпят немалко промени. Тръмп вече се консултира с унгарския премиер Виктор Орбан. Дали в края на януари окончателният пакет от предложенията му ще се окаже по-близо до руския подход? Нестандартността на несистемния Тръмп не изключва такава възможност.
Ако някой има свободно пространство за маневри с подхода си, това е Вашингтон. На украинския терен Русия няма как да подлага на риск собственото си съществуване. Докато съществуването на САЩ не е застрашено от руската самозащита в Украйна. Но ако по една или друга причина Тръмп пречипира любимия си лозунг на „Първо хегемонизмът на Америка“, украинският конфликт няма да види уреждане без капитулацията на Киев или без да се стигне до провокирана от Запада размяна на ограничени ядрени удари.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 36176

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 33684

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 37049

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 37766

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 35669

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 35011

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 32368

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 31709

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 49770

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 41639

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 36358

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 35448

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ