Борислав Гуцанов:
Всяко дете има право да расте в семейна среда
България беше домакин на откриването на глобалната кампания за извеждане на малчуганите от социални домове
/ брой: 11
„Няма нищо по-важно от децата. Трябва да има равен старт за всички деца и затова трябва да работим с всички институции“. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов при откриването на глобална кампания, насочена към правото на всяко дете да расте в семейна среда. Тя се осъществява по инициатива на правителството на Великобритания, а България е избрана за полагане на нейното начало заради изключително успешния опит в деинституционализацията на грижата за децата.
Кампанията беше открита в Центъра за ранно детско развитие на Фондация „За нашите деца“ в София от външните министри на Великобритания Дейвид Лами и на България Георг Георгиев. В инициативата се включиха британският посланик у нас Натаниел Копси, министър Гуцанов и зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова.
"Събитието е възможно най-хубавото начало на мандата ми като социален министър. Благодаря на родителите, на приемните семейства и на всички институции, които са работили досега, за да стане възможна тази промяна“, подчерта Гуцанов.
Реформата за деинституционализацията на грижата за деца у нас, която се изпълнява последователно и целенасочено изключително като държавна политика, започна през 2010 г. Тя дава превес на грижата за децата в семейна среда и целта й е в края на 2025 г. в България да няма институционална грижа за деца.
В началото на реформата почти 7600 деца се отглеждаха в 137 институции. Днес работят само три дома за медико-социални грижи със 104 деца в тях. Единствената причина те да не са закрити все още е, че в тях са настанени деца с множество увреждания. За тях трябва да бъде осигурена среда, предоставяща адекватни за състоянието им грижи, която към настоящия момент не може да бъде осигурена у дома или чрез друга услуга.
Към края на ноември 2024 г. децата у нас, настанени в семейства на роднини или близки или в приемни семейства, са 5350, а в социални услуги от резидентен тип, които предлагат грижа в среда, близки до семейната, са под 3000. Трикратно са се увеличили социалните услуги за подкрепа на децата и семействата – от 241 през 2010 г. до 759 в края на ноември 2024 г. В тях подкрепа получават повече от 20 600 деца и семейства.
Обединеното кралство оглавява новия глобален алианс, в партньорство с България, насърчаващ устойчива и дълготрайна реформа на социалните грижи за децата по света. Шест държави от четири континента вече са се включили в този съюз и са поели ангажимент да ускорят напредъка си по този въпрос. Сред партньорите на инициативата са УНИЦЕФ, специалният представител на генералния секретар на ООН за насилието срещу деца, България, Украйна, Молдова, Парагвай, Филипините и Руанда. Кампанията ще работи за подкрепа на семействата и семейната среда, предотвратяване на разделянето на деца, както и за насърчаване на алтернативни форми на семейна грижа, като например роднински грижи, при които за детето се грижи член на семейството, роднина или приятел. Инициативата ще бъде последвана от създаването на Глобална харта по-късно тази година.