ВЕЛИК ПРЕЗИДЕНТ ЛИ Е ДОНАЛД ТРЪМП?
/ брой: 22
Джейкъб ХАЙЛБРУН*
Велик президент ли е Доналд Тръмп? Това е въпросът, зададен от Джон Ф. Харис в „Политико“, с намека, че той е нищо повече от „най-великата фигура на своето време“.
Тръмп доминира в американската политика повече от десетилетие. Администрацията на Байдън все повече изглежда като междуцарствие. Байдън и компания сигурно са трепнали от многобройните хвалби и обещания на Тръмп по време на встъпителната му реч в Капитолия на САЩ, но вече е ясно: Тръмп ще почисти стария режим и ще го замени с новата си управляваща върхушка.
За разлика от демократите, които се отказаха от технократската политика при администрацията на Байдън, Тръмп има широкообхватна визия за нов „Златен век“: Нова доктрина на Монро. Повишаване на таксите. Енергийна независимост. Затваряне на границите. Край на „трите пола“...
„И нищо няма да ни спре по този път“, предупреди Тръмп.
Той издаде порой от изпълнителни заповеди, които трябва да всеят шок и страхопочитание сред неговите противници - от оттеглянето от Световната здравна организация и Парижкото споразумение за климата до премахването на гражданството по рождение.
Въпреки че републиканците контролират и двете камари на Конгреса, Тръмп подписа тези заповеди, за да създаде усещане за импулс. Но много от неговите решения ще бъдат оплетени в съдебни битки в продължение на години.
Проблемите, с които Тръмп ще се сблъска през следващите месеци, са сериозни. Основните сред тях са удължаването на несправедливите федерални данъчни облекчения от 2017 г. и повишаването на тавана на дълга. Заради крехкото си мнозинство в Камарата на представителите Тръмп ще е принуден да направи компромис с демократите, за да се приеме данъчна реформа в замяна на увеличаване на лимита на дълга. Той може да направи и голяма сделка, включваща анулирането на лимита на дълга.
Но след това идва проблемът с войната в Украйна. Тръмп се надява, че руският президент ще седне на масата за преговори. По този повод той каза: „Путин трябва да сключи сделка. Защото Русия ще има големи проблеми...“
Няма обаче сигнали, че Путин споделя това мнение. Той напредва бавно, но сигурно в Източна Украйна. Руският президент изглежда невъзмутим на фона на стотиците хиляди убити и ранени по време на неговата инвазия.
Вероятно Тръмп си мисли, че нахлуване в Панама, за да си върне контрола над канала, ще е изящно отклонение от по-големите проблеми. „Вземаме си го обратно“, заяви той.
Или, както предупреди професорът от Йейл Грег Грандин, може би Тръмп си мечтае за нова американска империя, която ще включва Канада, Гренландия и Панамския канал...
Тръмп оскърбяваше неоконсерваторите и се наричаше „миротворец“ при встъпването си в длъжност. Но той е нищо повече от опортюнист. Защото разходите за неговите политики може да са много високи. Както уместно отбелязва проф. Грандин, „има един поучителен урок от империалистическото минало, на който се позовава и Тръмп: отварянето на фронтове с Китай и Русия ще доведе до повече конфронтация, повече битка на ръба, повече войни...“
И Тръмп няма да е първият американски президент, чиито мечти за величие са били осуетени от донкихотовски търсения в чужбина.
* Старши сътрудник в Евразийския център на Атлантическия съвет. През 2008 г. книгата му „Те знаеха, че са прави: възходът на неоконсерваторите“ бе обявена от в. „Ню Йорк таймс“ за една от стоте забележителни книги на годината
(Със съкращения)