15 Февруари 2025събота14:57 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Неков: Включването на каолина и мрамора в системите за защита на ЕС ще стимулира икономическото развитие у нас

автор:Дума

visibility 3201

Включването на неселскостопански продукти в системите за географски указания на ЕС ще стимулира развитието на определени региони и ще повиши броя на заетите в производството на традиционни стоки. Това заяви българският евродепутат Момчил Неков по време на пленарния дебат на ЕП. Младият социалист бе категоричен, че популяризирането на местни и регионални традиционни продукти е важно не само за осигуряването на справедливо заплащане на производителите, но и за създаването на условия за развитие на устойчив културен туризъм. На 6 октомври евродепутатите гласуваха с голямо мнозинство "за" предложението защитата на географските указания (ГУ) в ЕС да обхваща не само храни, но и други традиционни продукти. Това би дало допълнителни гаранции на потребителите за качеството на продукти като бохемски кристал и майсенски порцелан, и също така би подкрепило местната икономика и запазването на културното наследство. Редица продукти от България имат потенциал да бъдат включени в схемата за защита, като например каолинът от Каолиново, врачанският варовик, троянската керамика, както и кварцовият пясък, мрамор и перлит. "Трябва да сме наясно, че съществен елемент от европейското историческо, културно и социално наследство може да бъде унищожен, ако продуктите с ГУ изчезнат поради липса на подходяща закрила", категоричен бе Неков. Географските указания за хранителни продукти са защитени на европейско ниво от 1992 г., но няма общо законодателство за нехранителните продукти. Европейската комисия е идентифицирала над 800 продукта в ЕС, които могат да се възползват от разширяването на защитата.

Тол управлението с ново ръководство

автор:Дума

visibility 1480

/ брой: 30

Разговорите за мир вече започнаха

автор:Дума

visibility 1546

/ брой: 30

МВнР осъди думите на Християн Мицкоски

автор:Дума

visibility 1502

/ брой: 30

Политическата криза в Австрия се задълбочи

автор:Дума

visibility 1470

/ брой: 30

Накратко

автор:Дума

visibility 1426

/ брой: 30

Идеята

автор:Стефан Продев

visibility 1465

/ брой: 30

Ще спечелим с председател като Вас

автор:Дума

visibility 1531

/ брой: 30

Вярвам, че мога да върна енергията, морала и доверието в БСП

автор:Дума

visibility 1564

/ брой: 30

Време е да върнем социалистическото в БСП

автор:Александър Симов

visibility 1493

/ брой: 30

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ