Поскъпването на хляба е свило потреблението
ФАО обяви минимум 50% по-високи цени на храните за 2025 г., няма да бъдем извън тази статистика, прогнозира Мариана Кукушева
/ брой: 11
Потреблението на хляб в страната в момента се нормализира, след като се беше свило малко, съобщи пред БТА Мариана Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
Четирите вида хляб, които бяха освободени от ДДС - бял, типов, "Добруджа" и пълнозърнест, от 1 януари са без облекчение. Проверка на кореспондентите на БТА в страната показа, че където има поскъпване, то най-често е с размера на данъка от 20 на сто, но някъде и повече. В бранша коментираха, че влияние върху цената генерално оказват по-високите разходи - поскъпването на тока и водата, увеличението на минималната заплата.
След първоначалното намаляване на количествата закупен хляб заради шока от новите цени хората се връщат към предишното потребление. Без хляб не може, коментира Кукушева. Няма по-голям интерес към по-луксозните хлябове с поскъпването на по-обикновените, защото, по думите й, не всеки може да си ги позволи.
"Световната организация по прехрана ФАО обяви минимум 50 процента по-високи цени на храните за 2025 г. Ние няма да бъдем извън тази статистика", прогнозира Кукушева.
Хлябът във всички съседни на България страни е с по-нисък ДДС от стандартния за съответната страна. Най-висок е ДДС на хляба в Гърция - 13 на сто, а най-нисък в Турция - 1 на сто. Навсякъде хлябът е освободен или има минимален ДДС, а в Сърбия и Турция е субсидиран допълнително, коментира Мариана Кукушева.
Експертът прогнозира, че към средата на тази година ще се види как увеличената икономическа тежест ще се отрази на фирмите в бранша. "Може би към средата на годината очаквам фирмите, които се занимават с производството на хляб, тестени и сладкарски изделия, да намалеят", прогнозира тя.
Междувременно данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата за цените на едро през миналата седмица показват, че плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас. Средното повишение е с 0,58%.
При плодовете най-много са поскъпнали мандарините и портокалите - съответно с 9,8 на сто до 2,47 лева за килограм и с 6,8% до 2,03 лв. за кг. Бананите са се вдигнали с 4,4% и са се търгували по 2,74 лв. за кг.
Зелената салата е със 7,7 на сто нагоре до 1,32 лв. за кг. Морковите са се повишили с 2% до 1,22 лв. за кг. При краставиците поскъпването е с 6% нагоре до 3,67 лв. за кг. Доматите също са се вдигнали - с 1,8% до 3,52 лв. за кг.
Цената на киселото мляко е нагоре с 1,7% и се е купувало средно по 1,30 лв. за кофичка от 400 гр.
Оризът е поскъпнал с 2,5% и е достигнал 3,36 лв. за кг. Брашното тип 500 се е вдигнало с 3,1% до 1,46 лв. за кг.