12 Февруари 2025сряда14:17 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Нивата на корупция в България остават тревожно високи

В тазгодишното издание на индекса страната ни получава 43 точки, което е под критичния праг от 50 точки

/ брой: 28

автор:Дума

visibility 1187

България остава на корупционното дъно в класацията на "Трансперънси интернешънъл", като от страните в ЕС България изпреварва единствено Унгария, която е последна в класацията. Това показва последното изследване на неправителствената организация за нивата на корупция, публикувано вчера.
България влошава резултата си от 45 точки в предходното изследване до 43 от 100 точки тази година и остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор. "Трансперънси" отбелязва, че това е резултат от дългогодишните фасадни усилия и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски норми. Резултатът на Унгария е 41 точки. Преди България са Румъния, Малта и Хърватия. На върха на класацията са Дания, Финландия и Люксембург.
Индексът, който измерва и нивата на политическа корупция, показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие. Чуждестранните инвестиции са на историческо дъно. Сериозният бизнес, който инвестира дългосрочно и има отговорността и силите да развива в положителна насока обществената среда в регионите, в които работи, напуска страната или обмисля да го направи, отбелязва изследването. И допълва, че причина за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и своеволия на администрацията, допълнена от деструктивния ефект на правната несигурност.
„Трябва да се затвори кръгът от закони, които са с антикорупционен характер и дават възможност на гражданите да бъдат чути“, каза изпълнителният директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ Калин Славов във връзка с публикуването на новия доклад. По думите му през годините България отделя много средства за органите, ангажирани с борбата с корупцията, и развива правната си рамка в тази посока, но „резултатът от приложението е повече от съмнителен“.
"Среда, в която данъчната тежест и планирането на разходите за труд са непредвидими дори в рамките на текущата година, а зависят от задкулисни политически договорки за удовлетворяване на видими и невидими клиентелистки интереси, прави бизнес средата отровна", пише в анализа.
Авторите на изследването отбелязват, че за първи път в 36-годишната история на демократичния преход в България законността зависи изцяло от несигурната воля на Конституционния съд. Дори парламентарно представените политически сили поставят под съмнение законността на проведените избори до такава степен, че оставят окончателното решение в ръцете на Конституционния съд, чието становище е непредвидимо. Тази ситуация хвърля сянка и върху легитимността на политическата власт, която трябва да прави ключови реформи и назначения.
Общо, сред 180-те страни в класацията, България е на 76-о място. Глобално на дъното са държави като Сомалия, Венецуела и Сирия - с 9, 10 и 12 точки.
През 2022 г. „Трансперънси интернешънъл“ постави България на 72-ра позиция. През последните няколко години резултатът на страната се движи между 41 и 44 точки. Тя обикновено се нарежда сред последните страни в ЕС.
За индекса "Трансперънси" използва данни от 13 независими източника, включително Световната банка и Световния икономически форум.

Eнергийната борса има нов временен шеф

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 28

Милионерите с 301 повече за година

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 28

Александър Вучич: €3 млрд. дадоха за свалянето ми

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 28

Тръмп разреши подкупи на чужди политици

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 28

Супермаркетите в Букурещ останаха полупразни

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 28

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 28

Защо е важно да сме обединени?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 0

/ брой: 28

Тръмп, Путин и ЕС

visibility 0

/ брой: 28

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ