Шефът на БНБ няма да дава оставка, ако оглави служебен кабинет
/ брой: 14
Промените в Закона за БНБ, внесени от служебното правителство на Димитър Главчев, не успяха да преминат през пленарната зала. На първо четене беше разгледано предложение управителят и подуправителите на централната банка да подават оставка от постовете си в случай, че приемат да оглавят служебен кабинет. Подкрепиха го само 33 депутати от ПП-ДБ, противопоставиха се 93-ма от "Възраждане", ДПС, БСП-ОЛ, МЕЧ и един от ГЕРБ-СДС, а 101 от ГЕРБ-СДС, ДПС-ДПС и ИТН се въздържаха. Така срещу законопроекта се събра огромно мнозинство от 7 формации и 194 депутати.
В момента ръководителите на БНБ влизат в списъка с държавни длъжности, които може да станат служебни министър-председател. Така е след промените в Конституцията, които ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС прокараха през Народното събрание в края на 2023 г. През декември 2024 г. бившият служебен кабинет внесе поправки в Закона за БНБ, с които се предлага управителят и подуправителите да подадат оставка, ако приемат да ръководят изпълнителната власт. Тогава парламентът ще трябва да избере нов управител или подуправител в рамките на един месец от прекратяване на правомощията на досегашните титуляри на тези постове.
Тези предложения бяха аргументирани със становища на Европейската централна банка и на Европейската комисията, според които, ако ръководителите на БНБ прекъснат временно мандата си, за да оглавят служебен кабинет, това поставя в риск независимото упражняване на правомощията, възложени на централната банка. Затова европейските институции препоръчаха управителят и подуправителите да подават оставка, ако заемат поста на служебен премиер.
В Народното събрание обаче това предложение се сблъска с почти всеобща съпротива.