18 Ноември 2024понеделник23:38 ч.

Палитра

Портрет на Маша

Изложба показва картини на съпругата на Дечко Узунов и документални снимки, свързани със съвместния им живот

/ брой: 245

автор:Надежда Ушева

visibility 2542

През 2019 г. се навършиха 120 години от рождението на Дечко Узунов. По този случай e представeна една от важните личности в живота на твореца - Маша Живкова-Узунова (1903-1986): съпруга, модел и художник. В изложбата са показани нейни произведения, създадени в периода между 1920 и 1943 г., творби от Дечко Узунов, свързани с нейния образ, както и документални снимки, запазили спомена от съвместния им живот.

В началото на 20-те г. на ХХ в. Художествената академия е мястото, където две житейски съдби се пресичат. Родената на 28 октомври 1903 г. Маша Живкова е сред онези представителки на нежния пол, които смело се отправят в търсене на своето място в изкуството. Стремежът й към него дава възможност да се запознае с Дечко Узунов. За твореца общуването им оставя толкова трайни следи в съзнанието му, че още тогава създава своето произведение "Портрет на Маша". 

През 1923 г. Живкова заминава за Германия, където вече живее Дечко Узунов. Двамата художници са на специализация в Мюнхенската художествена академия. Темата за изкуството се оказва и път към тяхното опознаване в личен план. Зад граница те създават приятелски отношения, които ще останат за цял живот, с театрали, писатели, архитекти. Установили се отново в България, те сключват брак. Следващите две десетилетия за тях са изпълнени с множество предизвикателства, но и с възможност да оставят следа в историята на българското изкуство. Пресата коментира тяхното творчество, което критиката проследява през самостоятелните им изяви и общите художествени изложби. За Маша Живкова-Узунова те са допълнени и от впечатления върху произведенията, които тя представя заедно със Секцията на жените художнички към Дружеството на жените с висше образование. До средата на 40-те г. на ХХ в. Дечко и Маша Узунови се превръщат в една от най-емблематичните художествени двойки в Третата българска държава.

Творбите в изложбата, която продължава до февруари 2020 г. в ХГ "Дечко Узунов" (филиал на СГХГ), са събрани от галерии в Бургас, Казанлък, Пловдив, Сливен, СГХГ и частни лица. 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ