Послушайте експертите
/ брой: 5
Стоил Стоилов, изборен експерт
Когато имате 7 избора в един мандат и вървят критики за провеждането им, да се вкарват промени в Изборния кодекс между коледни звънчета и наздравица за Ивановден, е абсолютен непрофесионализъм за мен. Нито един от хората, които са го писали, не е виждал преброителен център и на картинка. Това са далечни спомени, направени в община Бобошево. Промени трябва да се правят след натрупване на практически опит и математически анализ.
Не виждам в проектите никъде съкращаване на изборния ден, за да се осигури нормално транспортиране на изборните материали от преброителните центрове. По нощите ли ще става, за да се появят тези, които ще кажат, че има подменени...
Не виждам анализ колко души ще работят в преброителния център, колко време ще отнеме преброяването. Не виждам количеството избиратели, как са разпределени териториално и дали не може да бъде подобрено. НС приема на първо четене взаимно изключващи се неща. ПП искат скенери за сканиране на лични карти и бюлетини. Поставя се въпросът тези, които ще сканират, имат ли право и кой ще съхранява тези електронни регистри.
Има много въпроси, на които не е отговорено и ми се струва, че сме свидетели на панически начин за решаване на проблеми с политически средства.
Нужно е да се направят анализи, за да се види с тези промени какво може да се подобри. Тези рискови секции колко са, 1000 - 2000? Те да се изтеглят в преброителни центрове, но не ми се вижда добро решение цялата държава да е в преброителни центрове, то носи изключително много рискове.
Привърженик съм на преброителните центрове и съм радикален реформатор по отношение на изборния процес, но да ги направим по начин, по който ще сме убедени, че те работят.
Има необходимост да се разгледа изборната география и да се окрупнят секциите. В Трън има 4 секции в 1 училище и общо са произведени 600 гласа. Това е разхищение както на финансови средства, така и на човешки труд.
Предложението за активната регистрация е добро като решение. Избирателят да се научи, че избирателното право е негово и трябва да си го носи и управлява, както работното време, банката и т. н., а не да съществува някъде си и държавата да харчи ресурси за 10 млн. избиратели, а да гласуват 2-2,5 млн. души. Депутатите да не бързат и да се съветват с хора, които имат практически опит в изборния процес.
Пред БНР