18 Ноември 2024понеделник15:25 ч.

Угодия няма

/ брой: 77

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1205

Евгени ГАВРИЛОВ


Миналата седмица служебното правителство, под натиска на протестите на зърнарите, реши временно да забрани вноса от Украйна на 20 стоки, сред които са пшеницата и слънчогледа. Целта уж бе благородна - да бъдат подпомогнати недоволните родни производители. Забраната обаче предизвиква различни реакции, особено по отношение на слънчогледа и производството на олио. Така бе доказана родната максима, че угодия няма и че, на едни служебното правителство изписа веждите, но на други е на път да избоде очите.

Производителите на жито вече са доволни, защото това решение било най-разумното за този момент, но тези, които отглеждат слънчоглед и правят олио, са точно на обратната позиция. Те излязоха със специално съобщение, според което забраненият внос от Украйна ще ги докара до фалит(Стр.4)

Затова в тази трагикомична ситуация е най-добре да се опрем на фактите. Вносът на пшеница от Украйна е пренебрежително малък - едва 0,3% от българското производство. Такъв внос не пречи на производителите у нас и не може да влияе на цените. В складовете има близо 1,2 млн. тона слънчоглед, а месечните нужди на всички производители на олио са за около 300 000 тона. До нова реколта остават 4 месеца. Т.е. ако в момента, при спрян внос и без да броим запасите, страната има предостатъчно слънчоглед до новата реколта.

От друга страна пшеницата сега стои по складовете, защото производителите се надяват пак на свръхпечалба.

Последните скандали около зърнарите поставят и един малко позабравен въпрос - какво се случи в селското стопанство през последните 33 години, за тотално сбърканата политика там. През далечната вече 1991 г. първото правителство на СДС начело с недоразумението Филип Димитров дойде на власт тъкмо с тази цел - да унищожи всичко "комунистическо" в този отрасъл. В него бяха събрани юристи, които не бяха напускали жълтите павета и не можеха да различат ечемика от житото. За сметка на това обаче те създадоха ликвидационните съвети. И декумунизаторите започнаха да ликвидират буквално. За дейността на тези шпицкоманди бяха похарчени милиарди. 

Хората по селата се вдигнаха на бунтове срещу тях, но по заповед на тогавашния вътрешен министър полицията ги потуши. И сега продължаваме да берем подовете на всичко това. Земеделието ние стана латифундистко. Малкото на брой крупни арендатори и собственици на земя сеят предимно зърнени култури, защото там субсидиите от ЕС и печалбите са гарантирани. Карат си скъпите автомобили, а народът яде картофи от Франция и Австрия, домати от Турция и чесън от Египет.

Късото политическо мислене е проклятие. То е резултат от конюнктурата, а както знаем тя има свойството бързо да се променя и последиците са непредсказуеми.

Затова сега, когато властите са изправени пред противоречиви искания на "зърнарите" и на производителите на олио, трябва да се мисли дългосрочно и най-вече: от какво България ще има най-голяма полза в дългосрочен план.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 0

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 0

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 0

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ