19 Ноември 2024вторник01:02 ч.

Трите маймунки и закопчаната журналистика

/ брой: 180

автор:Йордан Мичев

visibility 3972

Композицията с трите маймунки, която символизира мъдростта на мълчанието, е позната в цял свят с фразата "Нищо не виждам, нищо не чувам, нищо няма да кажа". Малцина знаят, че оригиналът на трите маймунки всъщност стои на входа на храм от ХVІІ век в японския град Нико, а текстът на будистката пословица е: "Не гледай това, което противоречи на благопристойността; не говори това, което противоречи на благопристойността; не прави това, което противоречи на благопристойността". Тази философия в съвременен вариант - "Не знам, не чух, не видях", се превръща в основа на омертата - Закона за мълчанието, който се прилага стриктно в мафиотските структури в Европа и Америка.

В последните десетина години трите маймунки са особено актуални в България, и по-специално в медийния сектор. Вероятно никой вече не си спомня какви разследвания и изобличаващи репортажи имаше у нас само допреди десетина години срещу кабинета "Станишев". Сигурно малцина си спомнят и какво беше по времето на кабинетите на Симеон Сакскбургготски и Иван Костов, макар че при правителството на СДС имаше сериозни опити медиите да бъдат вкарани в стискащото до откат менгеме на цензурата.
Правителствата на Бойко Борисов - до момента три на брой, обаче са уникални в това отношение. Те не просто толерират концентрацията на националните медии в два-три икономически субекта, не просто дават благословия за пълен монопол върху разпространението на печатните издания, не просто заглушават почти всеки опит някой журналист да разследва корупцията по високите етажи на властта, а вече и арестуват представители на медиите, докато си вършат работата. Арестуват разследващи журналисти. А разследващата журналистика е точно нещото, което най-много липсва в момента в медийната картина у нас.
"Не знам, не чух, не видях" - това искаше да ни покаже властта с ареста на разследващия журналист Димитър Стоянов от сайта "Биволъ" и на румънския му колега Атила Бирo от Rise project в нощта на четвъртък срещу петък миналата седмица край Радомир. Двамата подали сигнал до ГДБОП още на 11 септември, че в района се унищожават документи, свързани с обществени поръчки, като по този начин се прикриват корупционни престъпления. Вместо да предотвратят унищожаването на документите, местната полиция и служители на ГДБОП задържат журналистите и ги откарват в районното управление в Радомир, за да "се установи самоличността им". През това време полицията прави всичко възможно да доунищожи документите, запалени на полето. Добре, че е била бързата реакция на румънския консул в София, та двамата са освободени от ареста в Радомир в 4,30 сутринта.
Познавам от близо две десетилетия журналиста Димитър Стоянов и знам, че с каквото се захване, прави всичко възможно да го доведе докрай. Разследването му в сайта "Бивол", от което тръгна цялата тази скандална история, вече раздухана и в най-големите световни медии, е свързано с документи за двойно счетоводство на консултантски фирми, които са обвързани по един или друг начин с "Джи Пи груп" - една от любимите на управляващите от ГЕРБ строителни компании, през която през последните години минава огромен ресурс от обществени поръчки по проекти, финансиране от еврофондовете. В разследването се показва как се отчисляват подкупи към представители на местната власт, както и към чиновници в различни държавни ведомства. След публикацията в "Бивол" започнало и изнасянето на документи от офисите на "Джи Пи груп".
Прави впечатление от целия скандал, че и МВР, и от "Джи Пи груп" се правят на много изненадани. Разбира се, отричат всичко и твърдят, че едва ли не това е постановка. Прави впечатление и мълчанието на прокуратурата, която даже и дума не пророни дали е била запозната с тази история. Това, което обаче най-много прави впечатление, е, че на никого не му пука, че журналистиката ни вече е сведена до слугиня, просната с белезници на полето край Радомир. Дали ще сме на 111-о, 113-о или 165-о място в следващото изследване на "Репортери без граници" по свобода на словото, вече няма никакво значение.
Трите маймунки победиха. В ДУМА обаче няма да оставим тази история да се размине така и ще я следим много изкъсо. Защото повече няма накъде да потъваме.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ