18 Ноември 2024понеделник21:20 ч.

НАДГРАЖДАНЕ

/ брой: 9

автор:Тодор Коруев

visibility 4287

Отвори ли се дума за границата, все си спомням как от трибуната на първия демократичен парламент мореплавателят депутат Дончо Папазов крещеше с пяна на устата да се премахнат огражденията по границата, защото вече сме влезли в свободния свят и няма защо да се ограждаме. Послушаха го, довериха се на сините илюзии и кльоновете бяха унищожени. Но морето се оказа до колене. Сега е просто наложително да оградим поне границата с Турция, тъй като тук миграционният натиск е най-силен. Част от нея - 30 км, вече бе изградена от сухопътните войски. Но няма начин да не продължи монтирането й, тъй като през разграденото (има 131 км без ограда) минават бежанци (вместо през ГКПП-ата), но и нелегални имигранти, а между тях не може да няма и радикални ислямисти. Пък от радикалния ислямизъм до тероризма има една крачка и то не голяма. Видяхме го в Париж! Заразата на "Ислямска държава" не е далеч от нашия двор. Докато не чак толкова далеч от нас се водят войни, ще продължат да влизат бежанци, дори напролет се очаква наплив.
Оказа се обаче, че не всички, които се опитват да прекрачат границата, бягат от злото или просто искат да се докопат до щастливата Аркадия - Европа. Граничната полиция е предотвратила досега 34-35 хиляди влизания, така пази не само Отечеството, а и Европейския съюз, който даже не ни изказва служебна благодарност и не ни привика в Шанген, дори иска да ни върне обратно сирийски бежанци. Така че трябва да призовем Европа към по-голяма солидарност с тия (сиреч и с България), които охраняват външната граница на съюза, която е и синор с ислямския свят. И ако тази солидарност е само платоническа, ние сами ще носим кръста на очакваната бежанска вълна. Но детето трябва да изплаче, за да му дадат да суче, иначе казано - да потропаме в Брюксел на вратата с табелка "Убежище, миграция и интеграция". Ако Бойко Борисов не може да я намери в лабиринта на Европейската комисия, да повика за гид приятеля си Юнкер. Но не ни се ще, дори срещу пара, да ни предоставят "допълнителен капацитет" за приемане на бежанци, да ни превърнат в "буферна страна", в сиропиталище.  
 Няма да издребнявам до факта, че премиерът върна своя си шеф на Агенцията за бежанците Николай Казаков, срещу което кой знае защо (!) ревнаха неправителствените организации, но в интерес на обществото е да се вкара ред в настаняването на бежанците и да се съкрати срокът за определяне на статута им. Това няма да стане и без консенсус в обществото по бежанския проблем, който щем не щем трябва да разглеждаме като заплаха за националната сигурност. И пак се връщам на "оградата" на границата, дето една демокрация я бутна, а сега друга демокрация ще я изгражда. И все в името на свободата. Построените от сухопътните войски (умишлено повтарям това!) гранични съоръжения намалиха преминаването през този участък 7 пъти, което подсказва, че доизграждането на загражденията е наложително - дори за националната ни сигурност. Напук на външния министър Даниел Митов, който на своя глава обеща на турския си колега да събори оградата. Тоя не е с акъла си!
  В последната седмица бяхме свидетели на недостойна препирня. Вътрешният министър поиска от военния си колега съдействие в охраната на границата и в спирането на бежанската вълна. Но армията отказва. Военният министър не можел да намери законно основание за участието на войската в такава полицейска дейност. Тържество на ведомственото мислене - всяка коза за своя крак. Ако такова важно нещо като охраната на границата във време на бежанска криза, която носи опасност за националната сигурност, не може да обедини управниците, какво друго може да го стори?
Началничката на двамата "спорещи" министри Меглена Кунева не можа да ги вкара в пътя. Бойко Борисов замаза работата по принципа "Тука има, тука няма!" Чашата преля с изявлението на главнокомандващия Росен Плевнелиев, и то баш на водосвета на бойните знамена на Богоявление. Там той започна да прокобява "какъв дипломатически скандал щял да стане, ако пазим границата със съюзната държава, каквато е Турция с войници, БТР-и и техника". Питам се, защо когато сухопътните войски издигаха оградата, турската страна не протестира? Още повече, че тя пази границата си с армия. Държавният глава се е загрижил бащински за татковината, тъй като България щяла да има "международни имиджови проблеми". За сетен път доказа, че вместо да "надгражда", по любимия му израз, той пак сее ако не раздори, то разнобой. Президентът се държи като дете: "Не пипайте тая играчка (армията!), тя си е моя".
Охраната на границата с Турция  е сериозен въпрос от национално значение, който трябва в кратък срок да бъде решен и тия "детинщини" нищо не надграждат. А само разграждат...

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ