18 Ноември 2024понеделник19:25 ч.

СНИМКИ АВТОРКАТА, Шанхай и до днес е мястото, където повечето туристи си купуват ароматен чай. Продавачите дават и листче с инструкции как да се приготви напитката и кои билки за какво са полезни

По света

Китай - необятна култура, традиции и природа

Докосне ли се човек веднъж до тази велика страна, иска да знае още и още

/ брой: 134

автор:Таня Глухчева

visibility 2295

Таня ГЛУХЧЕВА


Нещо, което веднага прави впечатление на чужденеца, щом отиде в Китай, е фактът, че децата биват възпитавани в уважение към всичко родно още от съвсем малки. Така те растат с мисълта, че принадлежат към нация с вековни, дори хилядолетни традиции, и се гордеят с това. Уважават другите култури, но в никакъв случай не искат да променят своята.

Едно от най-характерните неща за Поднебесната империя несъмнено е 

традиционната медицина

Журналистът от Босна и Херцеговина Омер Заец опитва традиционен китайски масаж. Докторът го уверява, че след като "отблокира" няколко точки по тялото, повече няма да има проблем със съня

Тя е на повече от 3000 години и до днес се прилага не само в страната, но и по света. Представлява хармонията между човека и природата, баланса между храната и пиенето. Макар на пръв поглед да ни дава съвети, които много добре са ни известни, например: "спете много; работете, но умерено; играйте шах, за да си тренирате мозъка; наблягайте на хигиената" и др., често ги забравяме, улисани в забързаното всекидневие. А дори самият председател Мао е заръчал през 1957 г.: "Народната ни медицина трябва да се използва и надгражда".

Културата да се пие чай

Вероятно малцина са тези, които са се замисляли, че чаят също се дели на категории. При това на шест. Най-хубава отвара се получава, когато се е загряла до 80 градуса, добавят се листата и се чака температурата да достигне 100 градуса.

Според легендата владетелят Шен Нонг опитал отровни билки. Превивайки се от болки, легнал под чаено дърво. Когато вятърът задухал, няколко листа паднали в устата му и той се оправил. От този момент чаят започнал да се използва с лечебна цел.

С течение на времето било установено, че честото пиене на чай прави ума по-бистър.

Приготвянето на чай е цяло изкуство

Различни императорски династии добавяли свои правила към етикета за пиене на чай. Това, което и до днес е останало, е чашката да се държи с три пръста отстрани, два отдолу и нито лъжичката, нито дръжката трябва да сочат към някой човек, защото носи лош късмет. Също така никога не се налива догоре, защото това означа "това е краят на отношенията ни". Напротив, сипва се до средата, за да има повод за допълнително наливане. (Същото важи и за виното или друга напитка.) Когато някой иска допълнително - с два пръста удря по масата - два пъти, ако е приятел, и три пъти, ако е родител.

Човек може да пие различни видове чай в една чашка, но не може да вари различни видове в един чайник.

Пекинска и Съчуанска опера

Ако някой мисли, че е видял всичко от света на операта, със сигурност греши. Това изкуство показва, че е необятно на китайска земя. При Пекинската опера се набляга на употребата на ветрилото, тъй като то подчертава женствеността. Най-известното произведение е "Пияната красавица", където любовница на императора се напива, след като той предпочита компанията на друга. Вместо алкохолът да й помогне да забрави мъката си, още повече засилва страданието й. Интересното в случая е, че след представлението зрителите имат възможност да се преобразят като изпълнителите.

При Съчуанската опера изпълнителят сменя маски много бързо една след друга, за да покаже различни чувства, емоции. 

Пандите

Малки и големи се радват на пандите. Хиляди местни и чуждестранни туристи отиват всеки ден в природните паркове, за да ги снимат

Безспорно най-голямата атракция за чужденците са черно-белите мечки. Тъй като популацията им е значително намаляла, правителството е предприело сериозни мерки за опазването им. Китайското им име буквално означава мечка-котка. Доскоро те са били подарявани в знак на приятелство на други държави, но днес това не се прави.

В провинция Съчуан се намира един от най-големите природни паркове, където пухкавите животни се чувстват в естествената си среда.

Любопитното при тях е, че се хранят по 14 часа на ден, а останалите 10 спят. За много хора те са мързеливи, а в действителност по този начин събират енергия в случай на опасност.

Когато се раждат, те са с големината на една човешка длан и са розови на цвят. Ако се родят близначета, майката се грижи за физически по-силното и изоставя това с по-малките шансове да оцелее. Доброволците, които работят в парка, следят внимателно и щом видят самотно бебе, полагат необходимите грижи да го спасят от сигурна смърт.

Навярно повечето туристи си задават въпроса защо пандите, които виждат, са толкова мръсни... Отговорът е съвсем прост. Ако бяха сред дивата природа, там няма кой да ги къпе. Идеята е постепенно да бъдат пускани в естествената им среда. Преди време е бил направен първият подобен опит, но животното е оцеляло едва шест месеца.

А как и какво кафе се пие, защо 4 се смята за фаталното число и как китайците си избират "светски" имена... ще разберем в следващия Неделник!

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1113

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 385

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 376

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 414

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ