18 Ноември 2024понеделник16:38 ч.

Летиция Хан

18-годишната Летиция Хан свири Моцарт със Софийската филхармония

/ брой: 240

автор:Дума

visibility 1023

Софийската филхармония посреща на 16 декември 18-годишната пианистка Летиция Хан, станала известна като детето-чудо, което Ланг Ланг представя на света. Под диригентската палка на авторитетния австрийски диригент маестро Фридрих Пфайфер тя ще изпълни 19-ия концерт за пиано на Моцарт. Маестро Пфайфер допълва програмата с Моцартовата Симфония 32 и със Симфония 3 от Шуберт. На 18 години немската пианистка Летиция Хан смело прекрачва границата от дете-чудо към изпълнител с изграден стил. Специалистите определят свиренето ѝ като неочаквано зряло, завладяващо, енергично и отрезвяващо. Най-важният музикален покровител на Летиция е Ланг Ланг. Като малко момиченце тя печели два майсторски класа с него, на 11-годишна възраст свири с него в Китай, а той я титулова "музикален посланик" сред младите. 

Животът на младата пианистка е нетрадиционен: тя започва да свири на пиано на двегодишна възраст. На четири години постъпва в училище и прескача четири класа. През 2011 г. прави първия си 60-минутен самостоятелен концерт. На девет години свири в Лайпцигския Гевандхаус. На десетгодишна възраст прави соловия си дебют на пиано с 90-минутна програма и същата година дебютира с оркестър с Концерт за пиано 2 на Бетовен. През лятото на 2016 г., на дванадесетгодишна възраст, след приемен изпит, тя започва своята бакалавърска програма по музика в Кралската консерватория в Белгия. Летиция е артист на "KAWAI" от лятото на 2016 г. На 15 за първи път дирижира, като едновремено с това изпълнява Концерт за пиано 3 на Бетовен. През юли 2018 г. нейна композицията за пиано и оркестър печели първа награда на конкурса за композиция в Санкт Петербург и е представена на премиера през 2019 г. От 2020 г. Летиция Хан е "Млад посланик" на Белгийския национален симфоничен оркестър. 

През януари 2020 г. тя открива с концерт Националния мексикански конкурс за пиано и започва дуетното турне с брат си Филип, който е 5 години по-млад. Освен това Летиция води собствени майсторски класове по пиано с ученици от няколко музикални училища и е активен член на проекта "Рапсодия в училище" - образователна програма за доближаване на класическата музика до младите хора.

Австрийският диригент ФРИДРИХ ПФАЙФЕР започва своя път в музиката като валдхорнист и певец в прочутия Хор на виенските момчета. Време, белязано с участията му като солист в записи на Бахови кантати под диригентството на знаменития Николаус Харнонкур и изпълнението на ролята на първото от трите момчета-гении на храма в операта "Вълшебната флейта" от Моцарт, поставена в Баварската държавна опера в Мюнхен и Виенската държавна опера (1968-1972). След прекрасните години в Хора на виенските момчета се посвещава на валдхорната. Учи при проф. Йозеф Велеба в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена.

На 18 години Фридрих Пфайфер е водач на валдхорните в Tonkunstler Orchestra на Долна Австрия, две години по-късно е назначен на същия пост във Виенския симфоничен оркестър. На 1 септември 1981 г. се присъединява към оркестъра на Виенската държавна опера, свири на позициите първа, трета и четвърта валдхорна. През 1985 г. е поканен да стане част от Виенския филхармоничен оркестър (в този престижен състав свири до 2008 г.). Под диригентството на Рикардо Мути изпълнява през 1987 г. като солист на оркестъра, Моцартовата Симфония-концертанте в ми бемол мажор KV 297b. В същия период Пфайфер е член и на Hofmusikkapelle (1987-2008).

След като завършва курс на обучение при Карл Остерайхер, талантливият музикант насочва вниманието си към дирижирането. С богатия опит на оркестрант бързо израства в това ново поприще. Между 1990 и 2008 г. е артистичен директор на "Musik im Stadl", дирижира серия концерти с Виенските филхармоници (участват и на Залцбургския фестивал). Гост-диригент е на Пражкия радиосимфоничен оркестър, Камерния оркестър - Залцбург, и New Japan Philharmonic Orchestra, на оркестри в Австрия и Словакия. От 2008 до 2011 г. е диригент във Виенската държавна опера, от 2011 г. е гост-диригент в Националната опера на Молдова в Кишинев. Дирижирал е оперни постановки в Румънската национална опера в Клуж и Националната опера в Букурещ, на фестивала "Джордже Енеску". Репертоарът на Фридрих Пфайфер се разпростира от виенските класици до майсторите на XX век. Има репутацията на задълбочен познавач на стила Верди - дирижирал е многократно негови опери и Реквием.

 

 

 

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ