12 Септември 2024четвъртък12:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вода в пясъка

/ брой: 133

автор:Евгени Гаврилов

visibility 6734

ВиК е един от нереформираните комунални сектори у нас. За да се променят нещата, отдавна се умува върху нов законопроект за тези услуги. Но, както обикновено се случва у нас - напънала се планината и родила мишка. Защото се оказва, че новият законопроект е направен така, че да не поставя при равни условия всички потребители. Тези в малките населени места ще бъдат ощетени, защото ще се наложи да плащат за неща, които изобщо не използват. И за да се скърпи положението, властта ще тръгне отново по линията на най-малкото съпротивление, като вдига цените.
Проблемът с водата у нас не е от вчера. Годините се нижат, но реално нищо не се променя. Според един от сравнителните анализи за състоянието на ВиК сектора на КЕВР при инвестиции от държавата и оперативните програми за близо 300 млн. лв. течовете от водопреносната системата отново са в рамките на 64 на сто. В същото време четири министерства и 262 общини споделят отговорността за водните ресурси у нас. То не бяха стратегии, то не бяха реформи и накрая - едно голямо нищо. Защото над 300 000 българи в 17 области и сега имат проблеми с водоснабдяването.
След като страната ни стана член на ЕС, за подобряването на сектора разчитаме вече и на пари от Брюксел. Ако обаче България подобрява водоснабдяването и канализацията с досегашните темпове, ще са необходими 35 години, за да има у нас качествена услуга. До този извод стигна Световната банка при писането на поредната водна стратегия на страната.
През последните години във ВиК сектора у нас са наливани по 167 млн. лв. годишно, които явно изчезват като вода в пясъка. За да се справим с пречистването на отпадните води, да се намалят загубите и да се повиши качеството, през следващите 10 години в тази област трябва да се вложат близо 12 млрд. евро. Само 40% от тези пари могат да дойдат като безвъзмездна помощ от ЕС, другата част България сама трябва да ги осигури.
И тук се върви по линията на най-малкото съпротивление - вдигане на цените. И въпреки че те всяка година вървят нагоре, състоянието на водопроводната мрежа остава лошо, дори трагично. При отчетени близо 193 млн. лв. инвестиции годишно, са ремонтирани едва 0,5 на сто от водоснабдителната мрежа.
И още малко статистика. На всеки сто километра от водоснабдителната мрежа у нас се случват по 85 аварии годишно. Близо половината водомери са извън техническа годност. Иначе оправдания за хвърчащите цени на водата винаги ще се намерят.

БСП не се хвана в капана на Борисов

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 174

Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 174

Румен Радев ще посети Виетнам до края на годината

автор:Таня Глухчева

visibility 85

/ брой: 174

Съюзът на юристите призова за повече качествени прависти в НС

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 174

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 84

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 171

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 160

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 116

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ