07 Февруари 2025петък05:38 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Момчил Неков:

Доброволчество е не само морално, но носи и икономически ползи

автор:Дума

visibility 12686

Доброволчеството не само насърчава активното гражданство, но има и социални и икономически измерения. По данни на ЕС всяко евро, инвестирано в развитието на доброволчеството, носи пет допълнителни в икономиката. Това заяви евродепутатът от БСП Момчил Неков във Варна. Той посети Социалния учебно-професионален център „Анастасия д-р Железкова” в града, чийто възпитаници бяха определени за европейци на годината по негова инициатива. Европейският парламент ще ги удостои с почетния си медал за европейско гражданско поведение на 23 януари в София. "Бедствията, които сполетяха страната ни през миналата година и последвалите събития, показаха колко ни е необходим закон за доброволчеството", заяви Неков. Той добави, че такъв закон трябва да урежда всички негови аспекти "като основа за насърчаване на активната гражданска позиция, развитие на гражданското общество и засилване на солидарността и да определи правния статус на доброволците". Момчил Неков смята, че приемането на закон за доброволческата дейност ще бъде израз на държавна воля, чрез който ще се зачете значимостта на тази дейност. Евродепутатът посочи, че бъдещият закон трябва да обхваща и икономическите и социални измерения, като покриване на разходи на доброволеца, застраховането му срещу злополука; възможностите за обучения и квалификация, за отпуска и трудов стаж за времето на извършване на доброволческата дейност. Евродепутатът подчерта, че нуждата от законодателно уреждане на доброволчеството се въвежда и от резолюцията на Европейския парламент от 2009 г. По данни на Националния статистически институт през 2014 г. в България около 80 000 души са извършвали доброволческа дейност, но това е много под европейските нива. В ЕС всеки пети упражнява такъв труд, като икономическата полза от него е значителна. 100-те милиона доброволци създават около 3% от брутния продукт на европейската икономика, сочи европейската статистика. Младите доброволци от Варна разказаха за мотивите си да се включат в разчистването на пострадалия от катастрофалното наводнение през юни варненски квартал "Аспарухово" и за приятелствата, които са създали, помагайки на засегнатите семейства. Директорът на учебния център Пламен Петров добави, че възпитаниците му са придобили ново самочувствие и вярна във възможностите си. Евродепутатът Момчил Неков подари лаптоп и книги на Социалния учебно-професионален център „Анастасия д-р Железкова” във Варна.

България кърпи дефицита с пари от Дания

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 24

Трябва да създадем механизъм за контрол на цените

автор:Дума

visibility 4221

/ брой: 24

500 млн. лв. не са разплатени по общинската програма

автор:Дума

visibility 4134

/ брой: 24

Правителството прави отчаяни стъпки, за да спаси пари от ПВУ

автор:Дума

visibility 4215

/ брой: 24

Смъртоносна стрелба в училище в Швеция

автор:Дума

visibility 4217

/ брой: 24

Испания намалява работната седмица

автор:Дума

visibility 4257

/ брой: 24

Протест в Австрия срещу дясната АПС

автор:Дума

visibility 4288

/ брой: 24

Войната на пътя

автор:Барбара Пейчинова

visibility 4206

/ брой: 24

Бълха ги ухапала

автор:Евгени Гаврилов

visibility 4235

/ брой: 24

Над половината смъртни случаи на работа са от рак

автор:Евгения Младенова

visibility 4229

/ брой: 24

Макроикономически дисбаланси и конвергентни доклади

автор:Гарабед Минасян

visibility 4244

/ брой: 24

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ