18 Ноември 2024понеделник09:21 ч.

Натовската ни дилема

/ брой: 205

автор:Юри Михалков

visibility 2960

Седем държави от НАТО са против членството на Украйна в Алианса, разкри американското издание „Политико“, позовавайки си на четирима дипломати от САЩ и НАТО, пожелали анонимност. На първо място това са САЩ и Германия. Следват обичайните заподозрени Унгария и Словакия, най-непреклонните противници за членство на Украйна. Останалите три са: Испания, Словения и Белгия.
Ето обяснение на служител от НАТО: „Страни като Белгия, Словения или Испания се крият зад гърба на САЩ и Германия, нито една от тях няма желание“ (за Украйна в НАТО). Друг служител отбеляза, че тези държави „подкрепят идеята на теория, но когато се стигне до прилагането й на практика“, ще започнат да я отхвърлят по-публично.
А къде е България? Обидно е, че не е сред тези 7 държави. И вече ме обзе страх от интервюто на известния руския политолог Сергей Караганов за гръцкия Ютюб канал The Duran. „Виждаме много признаци, че НАТО се готви за голяма война и изгражда нови бази в страни като Румъния, България и Полша, както и в Македония и други страни. Те ще наемат местни сили, за да се подготвят за евентуален дългосрочен конфликт“, в който НАТО ще хвърли бившите соцдържави срещу Русия.
Наше участие в такъв конфликт не може да бъде българска война по ред причини. Първо, по ценностни мотиви. Да, Русия нахлу в Украйна, но това бе контра отговор на плановете на САЩ и Запада да се доведе тя до разпад, както се случи със СССР, за да се заграбят нейните богатства за десетки, ако не и стотици трилиони долари. И тези планове са задействани веднага след разчленяването на СССР. На нашата страна не й отива да участва буквално в сатанински и чужд сговор за грабеж, след като самата тя е била жертва на такива планове. Второ, не е в интерес на България да се конфронтира с най-мощната ядрена сила, особено след промените в ядрената й доктрина, която прави страната ни мишена, ако бъде използвана за агресия срещу Русия. И трето, Русия просто по никакъв начин не застрашава България, както впрочем нито НАТО, нито ЕС.
Външната ни политика е достатъчно безгръбначна, за да застанем до Унгария и Словакия. Но доколкото сателитната ни дипломация все гледа да се присламчи към някого, учудващо е защо не се наредим поне до трите държави, които се крият зад гърба на САЩ и Германия. Ето случай, в който „сателитната криеница“, а не откритата позиция, може да се окаже полезна.
Ако не направим това сега, евентуална бъдеща коалиция на ГЕРБ с ПП-ДБ и ДПС на Пеевски като нищо може да ни прати зад гърба на войнстващото малоумие на Великобритания, Полша и Прибалтийските държави.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ