19 Ноември 2024вторник10:26 ч.

СЪТРЕСЕНИЯ

Компромат отстрани лидер от "цветната революция" в Скопие

Назначение на Пендаровски разлюля албанската общност, край Вардара са нащрек за Преспанския договор заради гръцките избори

/ брой: 104

автор:Зорница Илиева

visibility 2550

За управляващите в Скопие докладът на Еврокомисията за напредъка на страната в процеса на интегриране към ЕС е решаващ за затвърдяване на силни властови позиции. Защото след президентските избори опозицията в Северна Македония в лицето на ВМРО-ДПМНЕ им обеща "политически ад". Е, ад едва ли ще има, но все пак бе разгласен компроматен запис от разговор на Павле Богоевски - председател на комисията по процедурни и мандатно-имунитетски въпроси в Собранието. Става ясно, че си "поръчва наркотик" ("половината от нещо"). В политически план разкритието му коства главата - последва оставка.  

Той е дал съгласие да се подложи на тест за наркотици  

А Богоевски бе лидер на т. нар. "цветна революция" в Скопие, която свали Никола Груевски от власт. 

Оставката му дойде точно в момента, когато се обсъждаше въпросът за отстраняване на Никола Груевски от позицията му на депутат, защото "6 месеца не се явява в Собранието". Вече бе съобщено, че Груевски се отказал от мястото във висшия законодателен орган на страната. Той впрочем е в Будапеща и на този етап едва ли ще реши да се върне в Скопие. 

ВМРО-ДПМНЕ подкрепи искането за отстраняването на бившия й лидер и премиер, защото по този начин доказва, че спазва законите, което бе лозунгът на техния президентски кандидат проф. Гордана Силяновска. Но залагайки на играта "с вашите камъни по вашите глави", опозицията подчертава,че няма да остави на мира правителството на Зоран Заев и докладът на ЕС може да се окаже коз в ръцете й. Да, Еврокомисията препоръчва на ЕС да започне присъединителни преговори със Скопие, но решението на страните членки едва ли ще посочи точна дата за преговори със Северна Македония. Явно въпросът с датата ще се отложи за есента независимо от словата на Федерика Могерини, че "Албания и Македония свършиха своята работа, сега е ред на ЕС". Тя обаче не пропусна да каже, че процесът е сложен, което е знак, че отчита мнението на страни като Франция, Холандия, а напоследък и Берлин по въпроса за разширяването на ЕС със страни като Македония и Албания в периода, който им се обещаваше. 

В случая не само че има мъглявина по въпроса за начало на преговорния процес, но и 

Северна Македония се пакетира заедно с Албания по пътя за членството 

Това "замразяване", макар и временно, няма как да не тревожи управляващите и дава шанс на опозицията за нови атаки, чиято цел е предизвикване на извънредни парламентарни избори. Дори и шансът да е малък, опозиционните партии ще засилят натиска си в желание да притискат правителството до стената. Така ще решат и проблемите с вътрешните си неразбории относно кой е виновен за загубата на президентските избори и каква да бъде тактиката за връщане във властта. Не бива да се забравя, че на първия тур на президентските избори кандидатът на ВМРО-ДПМНЕ изостана само с 4000 след настоящия президент Стево Пендаровски. Това определено бе шок за премиера Зоран Заев, чието коалиционно правителство бе разтърсено от скандали и взаимни обвинения. 

Висши представители на властта открито признаха, че има "много неправилни ходове" като "назначаването на некомпетентни личности на важни позиции". Премиерът побърза да обяви намерения за "метла" и обеща промени в изпълнителната власт и във всички институции, включително в редиците на собствената социалдемократическа партия (СДСМ). Като начало оставка подаде министърът на културата, но управляващата коалиция бе разтърсена и от назначаването на албанеца Еролд Муслиу за ръководител на новосформираната разузнавателна агенция в страната. Той обаче бе назначен от президента Пендаровски. Това назначение, съгласувано със Зоран Заев, не само разгневи коалиционния партньор в управлението в лицето на най-влиятелната албанска партия Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) начело с Али Ахмети. Назначението "активира" слуховете за ролята на Муслиу в осветяване близкото минало на Али Ахмети и други албански лидери като съпричастни с чужди служби, предполага се сръбски. Все пак Муслиу е стар кадър на службите за сигурност на Македония, а фактът, че  назначаването му не е било съгласувано с Али Ахмети, определено е сигнал към албанския политически сектор в страната. 

Както се казва, няма нищо случайно

Тревога в Скопие поражда и въпросът какво ще стане, ако в Гърция извънредните парламентарни избори (най-вероятно през юли) бъдат спечелени от опозицията. "Нова демокрация" на Кириакос Мицотакис гледа по различен начин на прословутото Преспанско споразумение. Не че има сигнали или намеци за отхвърляне или промяната му, но все пак е налице заявка за обстойния му преглед. Точните му думи на Мицотакис са, че "Нова демокрация" ще намали негативните ефекти от Договора с Македония".  

Премиерът Ципрас загуби  европейските и местните избори - особено в Северна Гърция поради несъгласие на тамошните гърци с подписаното Преспанско споразумение, а това са важни и достатъчно мощни избиратели. 

Отделен въпрос е какви сериозни ползи донесе това споразумение на Атина. В тази връзка не бива да се пропуска, че фамилията Мицотакис е водеща за кмет в Атина в лицето на сина на Дора Бакояни, която е бивша кметица на гръцката столица, а брат й се очертава като бъдещ премиер, ако партията спечели извънредните избори. 

Изобщо сложна ситуация

която няма как да не се отчита в Скопие, защото там доста заложиха на "гръцката карта" заради бързата интеграция в НАТО и ЕС. Не без натиск и подкрепа отвън, разбира се. Приеха смяната на името на държавата си, но чувстват неодобрението на поне 50% от населението и това поставя управлението в ситуация на неустойчивост. Поне така твърдят от опозицията. 

Всъщност неодобрението на гражданите по-често се отнася до "пак от същото", защото няма промяна в стандарта и условията на живот в страната. Само има нови, казват некомпетентни, хора във властта - местната и на национално ниво. Кой знае, в Повардарието винаги са били подвластни на емоциите, а те невинаги са добър съветник. Дано в София се отчитат процесите и настроенията при тези съседи, защото от това зависи и нашето добруване. 

А по отношение на геополитиката София винаги е предпочитала да спазва правилото "там, където играят слоновете, мишките не трябва да се мотаят". Само дето днес това правило може да ни изиграе и лоша шега. 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 996

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 946

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 902

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 978

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 929

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 913

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 996

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 914

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 906

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1727

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 972

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 993

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 965

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ