В разгара на грипа лекарства изчезнаха от аптеките
Министерска заповед забранява износа на определени медикаменти до 20 февруари
/ брой: 21
Противогрипно лекарство под формата на суспензия за деца в момента липсва, но то може да бъде заменено с други подобни. Липсват и антибиотици, но не са незаменими. Това коментира председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Той поясни, че заболяемостта от грип в момента е много висока и потреблението на лекарства е много голямо.
"Към момента липсват 388 лекарства по лекарско предписание в аптеките. От тях се изнасят 108", каза Костов. По думите му делът на реекспорта леко е намалял.
В групата на лекарства за кръв и кръвотворни органи липсват 61 препарата - основно антитромботичните и антихеморагичните. "Някои от тези лекарства са незаменими. В България основно продължават да липсват оригинални лекарства. Просто оригиналните лекарства имат регистрации във всички европейски държави, тоест много по-лесно се изнасят, само се преопаковат и имат формирано голямо търсене през годините", обясни председателят на асоциацията.
"Тотално липсващите лекарства са 19 към днешна дата, от които 9 са потенциално интересни за износ. "Те са забранени за износ в момента, но по принцип са изнасяни преди забраната и биха били изнасяни, ако тя падне. За нервната система липсват 52 лекарства. Липсващите лекарства попадат в твърде много фармакологични групи - засягат много голям брой болни хора", каза Костов.
ДУМА припомня, че една от последните заповеди на служебния министър на здравеопазването Галя Кондева бе за забрана на износа на определени лекарства, за да бъдат осигурени достатъчни количества за нуждите на българските пациенти. Това са 9 продукта от групата "Инсулини и аналози", два от групата "Инхибитори на натриево-глюкозния ко-транспортер 2", един от групата "Противовирусни моноклонални антитела", както и продукти от групата "Антибактериални лекарствени продукти за системна употреба" с международно непатентно наименование Amoxicillin, clavulanic acid и Azithromycin. Срокът на действие на тази заповед е от 21 януари до 20 февруари. Тя бе изготвена след анализ на данни от Изпълнителната агенция по лекарствата, Регионалните здравни инспекции и притежателите на разрешение за употреба за доставени и налични количества от посочените лекарствени продукти и е направена справка в Националната здравноосигурителна каса за потреблението им и броя на здравноосигурените лица.