В 49% от опасните стоки в ЕС има вредни за здравето съставки
/ брой: 73
В Европейския съюз най-много са сигналите за опасни козметични продукти - 36%. На второ място се нареждат играчките с дял от 15%. След това са електрическите уреди - 10%, моторните превозни средства - 9%, и химическите продукти - 6% от всички изпратени сигнали.
Европейската комисия публикува годишния доклад на системата за обмен на информация за доказано опасни нехранителни стоки Safety Gate. От данните в него става ясно, че подадените към нея сигнали от страните членки са 4137, което е абсолютен рекорд от създаването на системата през 2003 г. и два пъти повече в сравнение с 2022 г.
В 49% от случаите става дума за съдържание на вредни за здравето химически съставки - част от тях в наднормени количества, други - изцяло забранени за влагане. Понякога това са кадмий, никел и олово в бижутата, друг път - алергенни аромати в лосионите за тяло или пък синтетични химикали за омекотяване на пластмасата, например в някои дрехи.
При 14% от стоките са регистрирани потенциални рискове от нараняване, при 8% - от замърсяване на околната среда, а по 7 на сто се падат на опасностите съответно от задавяне и от токов удар.
Най-голямата част от продуктите, за които е доказано, че не отговарят на европейските изисквания за безопасност, са внос от Китай - 61%. Значително по-малко - едва 19% са произведени в Европейския съюз. 9% са от други страни, 10% са с неизвестен произход.
36% от изпратените от България сигнали за опасни стоки са за детски артикули и оборудване, 26% - за облекла и 15% за мебели. По отношение на рисковете - при 64% от тези стоки опасността е от нараняване, при 31% - от удушаване, а при 15% - от задавяне.
През миналата година проверките на българските институции са установили опасни продукти сред детски играчки, електроуреди, козметика, бижута, предпазни маски, облекла, градински, офис и мебели за дома, издерия грижа за деца, свещи, стоки имитиращи храни, електронни цигари и др.
Значителният ръст на изпратените към Safety Gate сигнали се обяснява с влезли в сила през миналата година промени в европейското потребителско законодателство за превенция на рискови продукти, които позволиха по-надежден контрол върху онлайн продажбите и усъвършенстваха процеса на обмен на информация за потенциално рискови и доказано опасни стоки между бизнеса, контролните органи и потребителите.