15 Януари 2025сряда04:09 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Геополитика

Украйна спря транзита на европейските интереси

Русия може максимално да минимизира щетите от блокирането на нейния газ

/ брой: 1

автор:Юри Михалков

visibility 337

От 1 януари вече не тече руски газ за Европа през украинска територия. Президентът с изтекъл срок на легитимност Зеленски отказа да продължи 5-годишния договор от 2019 г. за транзита на руски газ през страната му. „Когато преди повече от 25 години Путин получи властта в Русия, годишното изпомпване на газ през Украйна за Европа възлизаше на над 130 милиарда кубически метра. Днес транзитът на руски газ е 0. Това е едно от най-големите поражения на Москва“ - ето така Зеленски се самовъзхвали за вредите, които нанася не само на Русия, но и на страната си, а и на Европа.

Русия на път да минимизира щетите

Вярно е, че Русия окончателно губи традиционен пазар - окончателно, защото заради санкциите срещу нея след военната операция в Украйна износът на руски газ за Европа се срина с цели 32 процента - от 40% на 8%. Но от хода на военните действие се вижда, че този 32-процентов спад изобщо не се е отразил на боеспособността и политиката на Русия. Напротив, ако погледнем с „опакото на мисълта“, стигаме до извода, че Русия е станала по-силна и заради този срив.
Спор няма, че за нея щети ще има. Но тя има и потенциал да ги минимизира максимално. Най-малкото на Изток, на гигантския китайски пазар. Американският журналист Джексън Хинкъл, водещ програмата "Леджимит таргетс", вече констатира, че Русия е успяла да диверсифицира географията на енергоносителите с помощта на "нови надеждни партньори".
Неслучайно словашкият премиер Роберт Фицо бе цитиран в местни и чуждестранни медии да прогнозира, че за Русия „щетите (от спирането на транзита през Украйна) ще представляват едва 2 млрд. евро, което е приблизително 3% от всички финансови загуби, нанесени от 27-те страни членки“ върху Русия.
Освен че разчита на алтернативни газопроводи в Германия, Италия и Хърватия, самата Словакия вече води преговори за доставки на газ от Азербайджан. Той обаче ще трябва да купува от Русия съответните обеми от суровината, които пак ще отиват на европейския пазар. ТАСС сподели мнението на президента Владимир Путин, който допусна възможността за сключване на договори за доставка чрез трети страни - турски, унгарски, словашки и азербайджански компании. Тогава правата на собственост върху газа ще се прехвърлят на границата на Русия с Украйна, газът ще премине към нов собственик и ще се изпомпва през украинска територия, но не като руски. А търгове с участието на европейски компании ще определят обемите и таксите на транзита. Сходна схема е предложил и унгарският премиер Виктор Орбан.
Възможност за Русия е и газопроводът „Турски поток“, който минава през страната ни и отива към Сърбия и Унгария. Пак пред ТАСС експерти отбелязаха, че Газпром може да увеличи изпомпването в посока Европа с 4-6 млрд. куб метра годишно през газопроводите „Турски поток“ и „Син поток“, макар че за пълно пренасочване на потоците не може да се говори.
Нищо чудно, ако след някой друг месец Зеленски констатира, че транзитът на руски газ през страната му изобщо не е нулев, макар и да не достига доскорошния обем от 15 млрд. куб. метра.

Какво губи Киев

Идиотското е, че Зеленски е пренебрегнал щетите за собствената си държава. "Загубите за Украйна са колосални и не само репутационни! Украйна ще се лиши от транзитни доходи в размер на 800 млн. евро годишно“, написа в своя Телеграм-канал избягалият в Лондон украински депутат Артьом Дмитрук, окачествил спирането на транзита като антидържавно решение. Всъщностq колкото и малоумно да изглежда спирането на руския газ, решението не е изненадващо. Украйна не е суверенна държава, Зеленски е свикнал тя да не е самодостатъчна и да разчита на западната помощ. Досега ЕС е броил на Киев 119 млрд. евро помощи, предвидени са още 50 милиарда за периода 2024-2027 г. Какво са там някакви си собствено спечелени 800 млн. евро!
Украйна обаче може да претърпи още по-голяма загуба за Украйна от тези 800 милиона. Според американската агенция „Блумбърг“ Зеленски превръща в мишена за руски удари газопреносната система на страната с дължина 38 600 километра. Досега това не се случваше, защото по част от нея течеше руски газ. Русия може избирателно да удря онези тръбопроводи, по които няма да тече за Европа суровината, която е сменила собствеността и националността си. Според агенцията мишена за удари могат да станат също газохранилищата и източниците на електроенергия, което биха усложнили отоплението на жилищата по цяла Украйна.

Удар срещу икономиката на ЕС

Не по-малко зловредно е, че със спирането на руския транзит президентът с изтекла адекватност нанася удар и срещу ЕС, който иначе го спонсорира в слабоумната му политика. Според Фицо Словакия ще губи по 400 млрд. евро годишно от транзита на руски газ. Освен ръст на цените той предвижда и общи загуби за ЕС в размер на 120 млрд. евро през 2025-2026 г.
Според експертни оценки тази година цените на газа са нараснали с 48% заради очакваното решение на Киев и са достатъчно високи, за да утежнят домакинствата и производителите. И те само ще се увеличават заради търсенето на втечнен газ от други пазари. В платформата "Събстек" американският независим журналист Томас Фаци предвижда, че европейските компании ще трябва да плащат за природен газ 4-5 пъти повече от американските им конкуренти. А това няма как да не влоши още повече тежкото положение. В първите дни на 2025 г. цените кротуват, но специалисти очакват ръст през следващите месеци и особено към пролетта. Ще скочат не само комуналните услуги, но и цените на редица стоки от първа необходимост. Неслучайно англосаксонската агенция „Ройтерс“ констатира, че досегашната загуба на евтиния руски газ причини сериозен икономически спад, скок на инфлацията, задълбочаване на кризата с поскъпването на живота, с отслабената икономическа форма на „евроголмайстора“ Германия и тревожен спад на глобалната конкурентност на целия Евросъюз.


Единственият печеливш са САЩ

Проблемът със спирането на газа има и друг аспект. Забелязахте ли, че Брюксел изобщо не оспори решението му за транзита на руския газ, макар то да ощетява европейските потребители. За по-голяма убедителност отново цитирам Томас Фаци: „Отказът на ЕС да оспори решението на Украйна за спиране на транзита е последният пример как политиката на ЕС подкопава фундаменталните интереси на страните членки. Единственият реален печеливш от решението на Украйна … ще станат САЩ, които ще получат още една възможност да засилят зависимостта на блока от износа на втечнения газ". Или главно от американския, ще добавя от себе си. Хич няма да е изненадващо, ако след време се разкрие, че Зеленски е бил на ръчно управление от Байдъновото посолство за спирането на транзита.
Според журналиста „ЕС извършва напълно самоубийствена политика в опит да води саморазрушителна икономическа война срещу Русия“, а това заедно с военния конфликт срещу нея е в разрез както с икономическите, така и с интересите на европейската сигурност.
Всъщност оказва се Брюксел воюва и срещу ЕС. Ето още едно потвърждение. По данни на „Блумбърг“ идния месец Еврокомисията ще представи план за последващ отказ от руския газ, който ще засегне доставките на руския втечнен газ в пристанищата на Франция, Белгия и Испания. И хич няма да е изненадващо, ако Брюксел поиска България да последва Украйна и да спре транзита на руски газ през „Турски поток“.
През 2015 г. на форум в Чикаго известният политолог Джордж Фридмън заяви, че обединени Германия и Русия „се явяват единствената сила, която представлява за САЩ жизнено важна заплаха. И нашата главна задача бе да не допуснем съюз между тях“.
Явно не само Киев, но и Брюксел се е изродил в марионетка на американските интереси.

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 7

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 7

Руските фирми у нас са близо 13 хиляди

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 7

Хърватия преизбра Зоран Миланович

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 7

Уолц: Нереалистично е Украйна да си иска Крим

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 7

Тиери Бретон: Анулирахме изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 7

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 423

/ брой: 7

Стига безвремие

автор:Ина Михайлова

visibility 1223

/ брой: 7

Паметници, памет и мир

автор:Нина Дюлгерова

visibility 534

/ брой: 7

Винаги съм получавал само хубави роли

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 7

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ