18 Ноември 2024понеделник09:36 ч.

Сивата икономика си се върти...

/ брой: 173

автор:Мая Йовановска

visibility 1185

В последната година е повече от очевидно, че сивата икономика, която по принцип е трудно да бъде измерена, се разшири още повече. Фирмите го закършиха, безработицата нарасна, а управляващите няма как да пълнят държавната хазна. В подкрепа на усилията да се позакърпи държавната кесия от НАП възприеха идеята, която иначе дойде от бизнеса, със закон да се забранят разплащанията в брой над 5000 лв., а заплатите на работниците да се плащат само по банков път. Според представителите на бизнеса с тези мерки щяла да се напълни приходната част на бюджета на НОИ, който сега е в драматична ситуация. Работодателите смятат, че тези мерки ще предотвратят вдигането на осигурителната вноска. Според шефа на данъчните Красимир Стефанов укритите обороти на търговските дружества в страната са в основата на трудовите възнаграждения, изплащани "под масата". От НАП смятат, че мерките ще извадят на светло близо 90% от укриваните до момента обороти.
Айде, бе!? Ако случайно данъчните и инспекторите по спазването на условията на труд не са наясно (по-удобно им е да се правят на ударени) и сега много фирми плащат възнаграждения "под масата" дори при наличието на банкови карти. Как става това ли? Преди назначаването на работа принуждават бъдещия служител да си извади карта от конкретна банка, което иначе не е законово изискване. Това е удобство за счетоводителя и не изисква плащане на допълнителни такси за превод от една към друга банка. Но на клетия бъдещ работник му се разпорежда точно в коя банка да иде. След това той започва да плучава една част от възнаграждението си, което, разбира се, е в рамките на санитарния мининум, а останалата обещана част от парите взема (ако въобще ги получи) на ръка. Така некоректните фирми плащат по-малки осигуровки за работниците си, а има и други, при които текучеството е огромно и те дори не плащат обещаните допълнителни пари. Другата тънкост на некоректните работодатели са глобите, за които обаче няма писмена заповед. И накрая се оказва, че работниците плащат данъци върху суми, които в действителност не са получили. Така те са принудени сами да напуснат работа, колелото на сивата икономика продължава да се върти със страшна сила, а някои фирми трупат безотчетни печалби, от които стотинка не постъпва в хазната. Да напиша ли и името на фирмите?
Има смисъл в идеята държавата да е наясно кой какво плаща и откъде са му парите, но нима някой може да бъде заблуден, че не съществуват хиляди врати и прозорчета, през които законовите изисквания се заобикалят? Или с новата мярка държавата иска да се погрижи само за фирмите и частните търговски банки? И още един въпрос. В цялата тая каша, която забъркват работодатели и държава, къде е мястото на обикновения работник, на който и бизнес, и държава дерат кожата? Крайно време е данъчните и инспекторите по труда да си вършат по-добре работата, като първо се изчистят от корумпираните, а после спешно започнат да правят много изненадващи проверки, без да чакат сигнали.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ