БСП започна консултации за вота на недоверие
Основните теми, по които левицата ще атакува управляващите, са здравеопазване, сигурност, демография, както и за цялостната политика на кабинета "Борисов"
/ брой: 12
Консултации за подкрепа по искания вот на недоверие на правителството започнаха от вчера от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, като първата политическа сила, с която се проведе срещата, беше ДПС.
"По време на срещата с ДПС обсъдихме темите и мотивите за вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов. Продължаваме разговорите и консултациите", обясни пред журналистите в Народното събрание председателят на левицата Михаил Миков. По думите към предложените от БСП три теми - здравеопазване, сигурност и демография, се прибавило и искане за вот на недоверие за цялостна политика. Лидерът на левицата обясни, че всяка от партиите трябва да обсъди темата за вота в партийните си формати, за да се стигне до окончателното решение.
На срещата присъстваха зам.-председателите на ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Корнелия Нинова и Атанас Мерджанов, както и народните представители Емил Райнов и Драгомир Стойнев.
"С БСП обсъдихме вариант да искаме вот на недоверие за обща политика", сподели след срещата съпредседателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Той прогнозира, че това ще е първата от много срещи, при които ще се търси обща позиция. Карадайъ сподели, че по време на разговорите са били коментирани не само трите предварително анонсирани теми, но и други секторни политики, по които би могло да се иска вот на недоверие. Според него консултациите продължават и другата седмица. От ДПС не дадоха категоричен отговор на въпроса дали ще подкрепят левицата за вота на недоверие.
След ДПС ръководството на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ коментира темата и с представителите на БДЦ. Основните теми, по които левицата търси съюзници, са здравеопазване, сигурност и демография, като мотивите са сериозните процеси, които се развиват, особено в сферата на здравеопазването. "Констатирахме общи виждания, но още няма окончателно решение", заяви председателят на БСП Михаил Миков след приключване на срещата с БДЦ. Той уточни, че са били обсъдени инициативи, които през предходната година народните представители от двете партии са отстоявали по законите и пред Конституционния съд.
Трябва да има вот на недоверие, това е работа на опозицията, каза на излизане премиерът Бойко Борисов, според когото това е напълно естествен процес. Той призна, че е имало много упреци към опозицията, защото не е била достатъчно активна. "Разбира се, че трябва да има и ние трябва да защитим това, което правим, дали е добро, или не", допълни той и обяви, че в процедурата няма нищо смущаващо. "Лошо е, ако няма вот на недоверие. Това би говорило недобре за демокрацията", заключи на излизане от НС премиерът.