18 Ноември 2024понеделник21:31 ч.

Няколко думи

Диагноза бедност

/ брой: 117

автор:Ева Костова

visibility 2162

Милион и 660 хиляди българи живеят в бедност, но това не е точната цифра - повече са, ако прибавим и тези, които уж надскачат летвата на най-ниските доходи с някой и друг лев. Това показва Националната стратегия за намаляване на бедността и социалното включване 2030 г. на МТСП (вж. статията "1,6 милиона души живеят в бедност"). Бедните се увеличават непрекъснато - през 2020 г. те са повече в сравнение с 2019 г. Най-ударените от риска за бедност са т. нар. едночленни домакинства - самотните хора, както и възрастните и децата до 18-годишна възраст.
В рисковата група са и икономически неактивните и безработните. Рискът от бедност при тях е цели 61,1 процента. Бедността е спътник всъщност на всички групи българи, които са по-зле от 2019 г. Неравенството в доходите е другата причина за бедността у нас. То е най-високото в ЕС - разликата между доходите на най-бедните и най-богатите е цели 8 пъти при средно за Европа 5,2 пъти. Нищо от това, което ГЕРБ си бе поставила за цел - бедността през 2020 г. да намалее с 260 000, не се случи. В сравнение с 2008 г. хората живеещи в бедност са се увеличили с 28 000. Нарастването отново е в групата на възрастните, децата и безработните.
В началото на пандемията армията от безработните се увеличаваше в първите месеци с хиляди на ден.
После намаляха оставащите без работа, но остана проблемът с качеството на заетостта и дългосрочните мерки за нейното задържане, което мина най-вече под знака на прословутата мярка 60 на 40. Реалността показа, че борбата с бедността не е само преодоляване на нейните последствия, а акцентиране върху факторите, които я пораждат. Най-вече при особеността на българската бедност, която засяга и родители и деца, при които бедността се възпроизвежда с години напред.
Бедността е резултат от развитието на икономиката, образованието, здравеопазването, жилищното настаняване, достъпната среда, социалното подпомагане. Все неща, които други държави слагат като приоритет в социалната си политика. Каквато досега у нас нямаше.
В новата национална стратегия на Министерството на труда и социалната политика много проблеми са намерили място за бъдещо решение. От вниманието обаче не трябва да отпадат преизчисляването примерно на пенсиите на възрастните, данъчната политика, детските надбавки, подоходното облагане на семействата - отлагани по времето на ГЕРБ решения, за които БСП алармира непрекъснато. Те трябва да намерят конкретното си място в една наистина национална и наистина социална стратегия за излизане от капана на бедността.
Българската - дето никъде я няма. Служебното правителство дава знак в тази посока.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ